Výstavba v Česku je v krizi! Práce dost, jenže chybějí ruce

Během následujících pěti let se může české stavebnictví ocitnout v pořadných potížích! Začnou mu chybět lidi, a to masivně – Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) odhaduje, že chybět bude až 74 tisíc pracovníků. Je z toho cesta ven? A můžeme se spolehnout na cizince?
Podle technického ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Pavla Ševčíka je nedostatek pracovníků největší hrozbou pro české stavebnictví. Jak špatná situace je, nastiňuje analýza, kterou si svaz vypracoval.
Šokující výsledek
Podle ní ve stavebnictví v Česku – čísla odpovídají loňskému létu – pracuje 415 tisíc osob, přičemž podíl zaměstnanců a OSVČ je zhruba stejný. Cizinců je v tomto počtu zahrnuto 76 tisíc, z toho Ukrajinců je zhruba 40 tisíc. Stavební firmy odhadují, že v příštích pěti letech budou potřebovat o více než pět procent více lidí, aby utáhly zakázky. Za předpokladu, že potřeba OSVČ bude stejná, bude třeba najít 22 tisíc nových pracovníků. Zároveň jich ale přirozeným úbytkem ubude 51 875. „Výsledné číslo, které nám vyšlo, tak je naprosto šokující. 74 000 lidí bude potřebovat české stavebnictví, aby zůstalo na svém čísle,“ konstatoval Ševčík.
Přednost velkým
Česko to může tvrdě zasáhnout. „Pět let je do doby zahájení výstavby vysokorychlostní trati a do doby zahájení nových (jaderných. pozn. red.) bloků,“ upozornil Ševčík, že stavební ambice státu jsou značné a podobné infrastrukturní projekty, mezi které patří i dálnice, spolknou hodně lidí. Stát navíc plánuje velkou výstavbu bydlení, ke které se chystají i soukromé firmy, jelikož očekávají rozproudění poptávky poté, co šly dolů úrokové sazby. „Jestli řekne (stát. pozn. red.), že chce jít do těch velkých projektů a chce skutečně tyto věci dosáhnout, tak musí mít pro to zdroje,“ upozorňuje personální ředitel společnosti Metrostav Ladislav Profota. Velké projekty si nicméně firmy nenechají podle Profoty ujít, vždycky spíše upřednostní ty na úkor těch drobnějších. „Ta kapacita chybějící ve stavebnictví se může projevit na tom, když budete někdo chtít pro vaše děti postavit dům, jestli seženete tu kapacitu nebo ne,“ nastiňuje personální ředitel.
Vytrhnou nás Ukrajinci? Spíš rekvalifikace!
Velká otázka zní, kde pracovníky najít. Podle Ševčíka demografický výhled není dobrý, studentů obecně v populaci bude méně. „My jsme loni měli 120 000 patnáctiletých, největší číslo za posledních 10 let a největší číslo za příštích 15 let,“ popisuje. Zahraniční pracovníci jako Filipínci, Kazachstánci či Moldavci to podle Profoty nezachrání. „Nemluvě o tom, jak těžké je adaptovat je do těch týmů a vytvářet pracovní party, které z těchto zemí nějak fungují, aby se potkaly nějaké mentality,“ podotkl.
Ani na Ukrajince spolehnout nelze, u nich podle Ševčíka i Profoty hrozí, že se v následujících letech vrátí zpět domů, protože se očekávaná utlumení válečného konfliktu na Ukrajině. Ševčík přiznal, že z jejich masového odchodu je ve stavebnictví velká obava. Co tedy zbývá? Jednou z možností je rekvalifikace pracovníků z jiných oborů. „Je tady velmi otevřený systém na našich středních odborných školách proto, aby někdo, kdo není spokojený se svou profesí, si mohl si udělat rekvalifikaci, ať už sám, anebo pak po patronací úřadu práce,“ říká Ševčík.
Unikátní archeologický nález u Havlíčkova Brodu: Vykopali 750 let starý mlýn
Celý článekCelý článek naleznete v tištěné podobě Deníku Aha! (9.4.2025)