Pavel platovou novelu potopil! Jurečka nastínil plán »přežití«

Své pravomoci vrátit zákon Sněmovně využil prezident Petr Pavel (63), když vetoval platovou novelu ústavních činitelů. Šéf rezortu práce Marian Jurečka (43, KDU-ČSL) už přispěchal s plánem, aby politici nezůstali bez peněz.
Prezident už dříve avizoval, že má s novelou problém. „Nyní přijatá právní úprava platů ústavních činitelů problém opět neřeší systémově. Před lety stanovený »trvalý« mechanismus je soustavně upravován a téměř každý rok je do něj opakovaně a do značné míry nahodile a nesystémově zasahováno...“ vysvětlila hlava státu v dopise určeném šéfce Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (40, TOP 09). Za špatné má také návrhy opozice na zmrazení platů, či úplné oddělení platů soudců od politiků. Neztotožnil se ani s tím, jak se zákonodárci vypořádali s loňským nálezem Ústavního soudu (ÚS), na který má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na letošní rok. Mohla by být podle prezidenta opět v rozporu s judikaturou ÚS a vyvolat další soudní spory.
Rozhovor s Marianem Jurečkou o důchodové reformě
Pekarová Adamová potvrdila, že Sněmovna se předlohou začne zabývat až v březnu. A to by mohlo politiky dočasně pořádně zabolet v peněženkách. Ministerstvo práce totiž už dříve avizovalo, že termín výplaty se u nich odsune do prezidentova podpisu novely. Jenže ten nepřišel, a tak si politici budou muset na výplaty počkat. Aby někteří nestrádali, nastínil Jurečka plán. „Do konce února budeme chtít situaci řešit tak, že se vyplatí zálohy podle výše platů v minulém roce. O dalším postupu rozhodne Poslanecká sněmovna,“ avizoval na síti X. Jenže jak včera připustil vicepremiér Vít Rakušan (46, STAN), není jisté, jestli se podaří k přehlasování veta sehnat potřebných minimálně 101 hlasů poslanců. „Opravdu to neumím říct, protože je to čerstvá věc. Sejdeme se k tomu tento týden a budeme se bavit, jak s tím naložit,“ řekl Aha! Rakušan.
Jak měly růst
Podle vládní předlohy by měly letos vzrůst platy politiků o 7 procent, v dalších letech nejvíce pak o 5 procent. Například plat řadového zákonodárce se má zvýšit o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně. Plat prezidenta má činit 365 tisíc korun, o 23 800 korun víc než loni. Předloha původně počítala také s tím, že část náhrad hlavy státu by nově dostával také její partner či partnerka.