Ptákem roku 2025 je... Třasořitka!

Ocasními pery kmitá jako zručný šermíř. Rozhání tak nepřátele i hmyz, na kterém si rád pochutná. I proto mu lidé říkají třasořitka. Konipas horský je v centru pozornosti, ornitologové jej vyhlásili ptákem roku 2025.
Život výrazně zbarveného neposedného ptáčka je spjatý s vodou. Nejčastěji na něj narazíme u proudících toků či nádrží. Jeho pojmenování konipas může souviset s tím, že dříve vyhledával potravu v čerstvé oranici za oráčem, tedy se »pásl za koněm«. Jeho typické kývání dlouhým, úzkým ocasem, po němž si vysloužil přezdívku třasořitka, není samoúčelné. „Když přistane na zemi, okamžitě zakmitá ocasem. Tento pohyb může upoutat pozornost predátora a vylákat ho z úkrytu, dokud je pták ještě ve střehu a má šanci se ulovení vyhnout,“ vysvětluje Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické (ČSO). Je-li klid, může konipas začít hodovat. V určitých intervalech pak pohybuje ocasem pro případ, že by se v blízkosti přece jenom nějaký lovec objevil. Jde ale jen o jednu z více hypotéz, další třeba je, že tak plaší sedící hmyz, jímž se živí.
Říkají mu různě
Pojmenování třasořitka se vyskytovalo zejména na střední a východní Moravě, třasoprdelka v jižních Čechách, třasprdelka na západní Moravě a cacorka je doložena z Podkrkonoší. Pro jeho častý výskyt u vody nebo na pastvinách se na mnoha místech vžila pojmenování vodník, pastyrečka anebo právě konipas.
Víte, že...
...konipasové si nejraději pochutnávají na hmyzu? Nepohrdnou ale ani pavouky, drobnými měkkýši, korýši, pulci či rybím potěrem.
Budky pomáhají
Ohrožením jsou pro konipasy kromě jiného ztráty hnízdišť kvůli necitlivým zásahům do vodních toků. Ocení proto různé typy polobudek, které můžeme po dohodě s vlastníkem objektu umístit třeba pod lávky a mosty či jiná místa u vody chráněná před predátory.