Milovaná i nenáviděná hračka: 50 let Rubikovy kostky!

Kdo by ji neznal? Jednoduchou, ale přitom velice záludnou Rubikovu kostku. Populární hračka dnes slaví úctyhodných 50 let od získání patentu.
Složení 54 barevných čtverečků tak, aby na krychli vzniklo šest stejně barevných stran, zní na první dobrou jednoduše, skutečnost je ale mnohem komplikovanější. Za pocuchané nervy svět vděčí leteckému konstruktérovi a vysokoškolskému profesorovi Ernö Rubikovi (80). Ten se tak dopálil na své nechápavé studenty, až sestrojil kostku. Původně jako pomůcku k učení, po třech letech ale vyrobil první prototyp hračky. A když jej po měsících trápení dokázal složit, zažádal 30. ledna 1975 o patent.
Úspěch hračky v Maďarsku (zprvu se prodávala pod názvem Kouzelná kostka) byl tak obrovský, že práva na výrobu koupila americká firma Ideal Toy. Dodnes se Rubikovy kostky prodalo více než 500 milionů kusů, Rubik tak má na kontě kolem 2,4 miliardy korun! „Za to, že byla kostka úspěšná, já nemůžu, to se jednoduše stalo. Síla úspěchu ležela v kostce samotné,“ hlásá skromně její autor.
Rekord drží robot
Od roku 1982 se pořádají soutěže ve skládání kostky na čas. Nejrychlejší čas ve složení klasické kostky 3 × 3 × 3 drží Američan s korejskými kořeny Max Park, který to zvládl za 3,13 sekundy. Ještě rychleji to umí robot, rekord v tomto odvětví činí 0,38 sekundy!