Srdce se mu zastavilo na ulici: Laici i odborníci svedli rychlý boj o život

Obrovské štěstí měl Marcel Kosa (60) z Ostravy-Poruby. Na ulici se mu náhle zastavilo srdce. Za to, že je živý, vděčí rychlé pomoci kolemjdoucích, záchranářů a lékařů fakultní nemocnice, kteří ho včas dostali na mimotělní oběh.
„Šel jsem doprovodit manželku k tramvaji a pak jsem si chtěl nakoupit. Mířil jsem k parkovišti u obchodu, ale dál už nic nevím. Pamatuju si až okamžik, kdy jsem se probral na JIPce,“ vylíčil Aha! Marcel Kosa událost z loňského 2. prosince. Měl štěstí. Přímo na ulici ho začali oživovat svědci, což bylo klíčové. Dali mu naději. Během tří minut si ho převzali záchranáři. Ti si pomohli stálým oživováním přístrojem Lucas. „Standardní postupy nevedly k obnově životních funkcí. Pan Kosa byl dál v kritickém stavu. Bylo nutné napojení na mimotělní oběh ECMO. Bez něj by zemřel,“ popsal zasahující lékař Martin Uher.
V sedmé minutě resuscitace už záchranáři dávali echo do porubské fakultky. Když sanitka dorazila, byl přístroj ECMO připraven. „Zafungoval řetězec přežití, tedy souhra všech článků, od prvotní reakce veřejnosti, přes profi pomoc záchranářů až po odbornou péči v nemocnici,“ uvedl MUDr. Uher. I díky tomu Marcel Kosa přežil. Připojen na mimotělní oběh byl 5 dní, další dva týdny pak na jednotce intenzivní péče. Muž pracující na čerpací stanici utekl hrobníkovi z lopaty. „Na žádné běhání to zatím není, Lysou horu taky ještě nevylezu. Ale za měsíc bych se chtěl vrátit do práce,“ usmál se.
Infarkt to nebyl
Ukázalo se, že příčinou zástavy srdce nebyl infarkt, jak bývá časté, ale komorová arytmie. „Mám všitý kardiostimulátor, který mi srdce hlídá,“ říká Marcel Kosa. Co arytmii způsobilo, není jasné. Dle lékařů mohla mít vliv i 20 let stará operace srdce. „Dávali mi tehdy umělou chlopeň. Dvacet let jsem měl klid. Trénoval jsem házenou, chodil na hory. Těžko říct, zda by se mi to stalo třeba při sledování televize,“ přemýšlí.
Pomoc musí přijít hned
Při zástavě srdce hraje roli každá sekunda. „Postihne-li někoho zástava třeba v lese, je šance mizivá. Pomoc musí přijít do 7, maximálně 10 minut. Když přijde a pacient je na tom zle, jako byl pan Kosa, přichází v úvahu použití ECMO. Na něj se pacient musí dostat od zástavy do 60 minut,“ říká ředitel moravskoslezské záchranky Roman Gřegoř.