Létající barevné žabky v Zoo Praha: Plachtí až 15 metrů

Pavilon Indonéská džungle pražské zoo má nové pozoruhodné obyvatele. Žáby létavky černoblanné nejsou běžné hopsalky. Díky blanám mezi prsty, které fungují na principu minikluzáků, umí překonat vzdálenost až 15 metrů.
Kromě plachtění jsou létavky také mistryně v maskování. Nejmenší jsou krvavě červené, toto zbarvení napodobuje ptačí trus. „Díky tomu v deštném pralese dokonale splývají se svým prostředím, a vyhýbají se tak pozornosti predátorů,“ vysvětluje odborný chovatel plazů a obojživelníků Vojtěch Víta.
Postupně se na rudé kůži létavek objevují bílé skvrny připomínající semena rostlin v trusu. Poté přechází vzhled žáby do zelené barvy, až nakonec zmizí i bílé skvrny. Mění se i struktura kůže. „Zatímco v dospělosti je žába úplně hladká, čerstvě po metamorfóze má pokožku posetou hrbolky,“ dodává Vojtěch Víta.
Umí měnit směr
Létavky žijí výhradně na stromech. Do vody nejdou ani při rozmnožování. Velké prsty s přísavnými polštářky využívají, když např. chtějí uniknout predátorům. Vrhnou se z větve dolů, roztáhnou blány a plachtí. Během letu umí i změnit směr.
Proměna létavek
Jak malé rostou, postupně se na rudé kůži objevují bílé skvrny, pak přechází vzhled žáby do zelené barvy, až nakonec i bílé skvrny zmizí.
Živí se cvrčky
Domovinou létavek jsou tropické deštné lesy v Indonésii a na Malajském poloostrově. Živí se cvrčky, šváby a dalšími bezobratlými živočichy.