35 let svobody na Národní třídě: Politiky vítal jásot i nadávky
Česko si včera připomnělo 35. výročí sametové revoluce, lidé vzpomínali i na události z roku 1939. Tradiční akce se konala na Národní třídě v Praze, kam během dne zavítali i přední čeští politici.
Koncerty, pietní akce či demonstrace. Tak lidé včera slavili Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Hlavní vzpomínkové akce se tradičně odehrály před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde v roce 1989 komunistická policie násilně potlačila studentský průvod. Položit květiny a zapálit svíčku tam přišli řadoví občané i vrcholní politici. Ty již tradičně přivítal jak jásot příznivců, tak nadávky a pískot odpůrců. Události vedoucí k uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939 si připomněli zejména účastníci dopoledního shromáždění před Hlávkovou kolejí v Praze. Odpoledne se lidé sešli na Václavském náměstí, aby protestovali proti vládě.
Petr Pavel
Prezidenta Petra Pavla (63) kromě davu příznivců přivítalo i pískání a nadávky. „Měli bychom si připomínat, co tento den pro nás znamená. Že to není jen abstraktní symbol, protože abstraktní symboly vyvolávají většinou opačnou reakci. Je to připomínka, že už 35 let můžeme postavit tuto zemi podle vlastních představ,“ uvedl Pavel. Ten na rozdíl od loňského roku dorazil k pamětní desce sám, bez první dámy. „Stojí za tím pouze to, že jí není dobře,“ osvětlil Blesku nepřítomnost manželky Evy (60) prezident.
Premiér Petr Fiala (60, ODS) na Národní třídu dorazil se zástupci koalice Spolu. S sebou si přivedli velký zástup podporovatelů, kteří nesli české vlajky a hesla vládní koalice. „Já myslím, že ta společenská realita je trošku jiná, než jak to třeba jenom někdy vypadá z nějakých informací. Tady cítím obrovskou podporu, naději a vlastně i to, co já jsem vyjádřil – vděčnost za to, že žijeme ve svobodě a demokracii,“ řekl Fiala.
Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš (70) dorazil na Národní třídu krátce po poledni, a to v doprovodu své pravé ruky Karla Havlíčka (55). „Mě velice mrzí, že společnost je totálně rozeštvaná, nenávist je neuvěřitelná a pan premiér tomu přispívá. Protože pokud on mluví o tom, že u nás jsou strany, které chtějí návrat totality, tak já takovou stranu v české politice neznám,“ řekl expremiér. Ten si po zapálení svíčky u pamětní desky zašel za velkého zájmu přihlížejících do nedaleké kavárny pro horký nápoj.
Alena Schillerová
Podle šéfky poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře, oni to potřebují cítit. „V Česku znovu panuje blbá nálada,“ dodala Schillerová a odkázala tak na projev exprezidenta Václava Havla z roku 1997.
Také zástupci Pirátské strany si včera připomněli historické události na Národní třídě. Po boku nově zvoleného předsedy Zdeňka Hřiba (43) přišli expředseda Ivan Bartoš (44) a místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (39). „Máme svobodu slova, máme politickou svobodu, ale přece jenom stále někteří lidé nemohou úplně uplatnit ten svůj potenciál, protože tady máme problémy s dostupností a kvalitou vzdělávání, máme tady také nedostatečně férovou ekonomiku a tyhlety věci musíme vyřešit,“ uvedl nový šéf Pirátů.
Vít Rakušan
Svíčku na Národní třídě zapálil také ministr vnitra Vít Rakušan (46, STAN). Ten se svěřil s tím, jak události vnímal před 35 lety jako malý kluk. „Absolutně jsem v pátek večer netušil, že se děje něco zvláštního. Začal jsem to vnímat o víkendu, kdy táta seděl u těch rozhlasových stanic, které občas hlásaly i pravdu a občas byly rušeny. Jako dítě jsem nebyl génius, abych všechno vnímal, ale cítil jsem, že ta emoce kolem nás je silná a nějakým způsobem pozitivní,“ řekl. Markéta Pekarová Adamová I předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (40) včera přišla na Národní třídu zavzpomínat. „Můžeme projevit svobodně svůj názor, nikdo nás za to nebude popotahovat a nepůjdeme do vězení. Můžeme studovat, kde chceme, pracovat, kde chceme. To je životní styl, který díky tomu můžeme žít. To není samozřejmé pro spoustu lidí na tomto světě,“ okomentovala důležitost událostí 17. listopadu šéfka Sněmovny.
Marek Výborný
Podle ministra zemědělství a nového šéfa lidovců Marka Výborného (48) demokracie není dokonalá a svoboda není lehká ani samozřejmá. Politici by podle něj neměli zneužívat strach a problémy lidí a rozdělovat společnost. „Svoboda je úžasná i v tom, že každý může říkat, co chce, a my politici musíme ustát i kritické názory,“ dodal.