Revoluční projekt ostravských kardiologů: Srdce nosíte v mobilu!

Jmenuje se Kardi Ai a může člověku zachránit život. Mobilní aplikaci, která s pomocí umělé inteligence odhaluje srdeční arytmie, vyvinul tým kardiologů z ostravské fakultní nemocnice a sbírá za ni ocenění.
„Funguje jako jakákoliv jiná aplikace. Pomocí hrudního pásu snímá tlukot srdce a záznam měření odesílá do úložiště. Tam ho umělá inteligence vyhodnotí a vygeneruje podrobnou zprávu pro pacienta i lékaře,“ uvedl kardiolog Jiří Plášek. Podle něj trval vývoj několik let a její výsledky jsou dokonce o 20 procent přesnější než běžné vyšetřovací metody. Díky tomu odhalí více lidí s fibrilacemi síní, což je jeden z typů arytmie, nebezpečný kvůli riziku sraženin. Podle Pláška se dá říct, že zhruba 30 procent lidí netuší, že arytmií trpí.
„Přichází velmi plíživě. Mladší mohou pozorovat výraznější bušení srdce, starší se cítí unavenější, zadýchanější. Zákeřnost nemoci je v tom, že se u někoho neprojevuje pořád, čili při běžném vyšetření se na ni nemusí přijít,“ dodal. Se svým týmem doufá, že aplikace přispěje k prevenci onemocnění srdce, která jsou u nás příčinou až 40 procent úmrtí. Teď musí ještě novinka projít klinickou studií, aby se mohla používat v medicínské praxi. „Odhaduji, že by se tak mohlo stát do půl roku,“ doufá kardiolog.
Oskar pro lékaře
Ostravští kardiologové za Kardi Ai získali technologického Oskara – ocenění v prestižní soutěži IDC Digital Future Awards, která vyhlašuje nejlepší technologické inovace.