Rozhodující bitva o Bílý dům: Trump, nebo Harrisová?

Vrátí se Amerika k éře Donalda Trumpa (78), nebo naopak vynese do Bílého domu Kamalu Harrisovou (60) jako první ženu? Zřejmě nejvíce očekávané volební klání začíná dnes!
Obavy Evropy
Trump během svého prezidentského mandátu dal jasně najevo, že nemá velký zájem o spolupráci s Evropou nebo NATO. Jeho izolacionistický přístup a tendence k obraně nacionalistických zájmů by tak mohly oslabit vztahy USA a Evropy, což by vedlo k narušení spolupráce v bezpečnosti či obchodu. Také by mohl zpochybnit závazky USA vůči NATO, což už naznačil. Trumpovo vítězství by také mohlo znamenat dramatické snížení americké podpory pro Ukrajinu. Naopak vítězství Harrisové by pro Evropu znamenalo nejspíš utužení vztahů s USA. Podporuje totiž partnerství s EU a nadnárodními organizacemi. Jednoznačně také stojí za posílením bezpečnosti v Evropě, a tím pádem i větší přítomnosti Ameriky v NATO.
Co prosazuje Harrisová?
Harrisová staví kampaň na snižování inflace a nákladů na život pro pracující rodiny. Slíbila řešit zvyšování cen potravin a bydlení, podporovat dostupnost bydlení a zvýšit minimální mzdu. Také prosazuje zavedení zákonů proti nelegálním praktikám při navyšování cen. Plánuje zvýšit daně pro velké korporace a občany s vysokými příjmy, naopak chce rozšířit daňové úlevy pro rodiny s dětmi. Intenzivně podporuje zákon, který by chránil právo na interrupci po celé zemi. V otázkách zahraniční politiky zdůrazňuje podporu Ukrajiny a konkurenční postoj vůči Číně. Podporuje dvoustátní řešení mezi Izraelem a Palestinou a propaguje nutnost ukončit konflikt v Gaze.
Co prosazuje Trump?
Trump klade důraz na snížení inflace a zajištění cenové dostupnosti tím, že slibuje např. navýšení těžby ropy. Také se zasazuje o přísnější opatření proti nelegální migraci, včetně rozsáhlé deportace, a plánuje zavést nová cla na importované zboží. Ekonomové ale varují, že by cla mohla ceny zboží naopak zvýšit. V oblasti daní Trump navrhuje výrazné daňové úlevy, které by navázaly na jeho reformu z roku 2017. V zahraniční politice prosazuje izolacionistický přístup, tedy zejména to, že se Amerika má starat sama o sebe. Slibuje rychlé ukončení války na Ukrajině prostřednictvím vyjednávání s Ruskem. Silně podporuje Izrael a jeho současnou vládu.