Povodně v Česku: Volno šéf dá, ale nezaplatí

Nemůžete dorazit do zaměstnání, nejezdí autobusy, nejde elektřina, nebo zachraňujete majetek sobě i příbuzným? Jak se na vaši situaci dívá zákon a co vám musí nadřízený umožnit? Na to jsme se ptali právníka Romana Moussawiho.
Vždy informujte zaměstnavatele
Pokud potřebujete volno kvůli záchraně svého majetku, tak se jedná o důležitou osobní překážku v práci podle §199 zákoníku práce. „Zaměstnavatel může poskytnout buď pracovní volno bez náhrady mzdy nebo se s ním můžete dohodnout na tom, že si zmeškanou pracovní dobu napracujete,“ říká Moussawi.
Volno bez náhrady mzdy
- Pokud uklízíte ve vlastním domě, ať už ho vysoušíte nebo odklízíte bahno, jedná se o důležitou osobní překážku v práci. Zaměstnavatel může poskytnout pracovní volno bez náhrady mzdy.
- V případě, že odstraňujete následky povodní sice na svém majetku, ale ve veřejném zájmu (např. hrozí zřícení budovy, hygienické důvody apod.), jedná se o překážku v práci z důvodu obecného zájmu. Máte nárok na pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu, ale na náhradu mzdy ne.
- Potřebujete-li v souvislosti s povodněmi pracovní volno, abyste si požádali o nové doklady, na jednáni s pojišťovnou apod, může vám ho zaměstnavatel poskytnout, ale nemáte nárok na náhradu mzdy.
Jiná práce po povodni
Řada podniků se kvůli povodním dostává do situací, kdy musí přerušit provoz. S tím přichází i situace, kdy vás může zaměstnavatel přeřadit na jinou práci. „Pokud s tím nesouhlasíte, jinou práci než máte sjednanou ve smlouvě, dělat nemusíte. Stále budete mít náhradu mzdy ve výši nejméně 60 % svého průměrného výdělku,“ říká Moussawi a dodává: „Pokud vás šéf převede na jinou práci, jste placeni podle této práce. Pokud jste třeba úřednice a teď budete uklízet, dostanete plat jako uklízečka. Takže si dobře rozmyslete, jestli budete s převedením na jinou práci souhlasit.“ Pokud firma nemůže přidělovat práci kvůli pozastavení dodávky surovin, energie apod. a nemůže vás ani převést na jinou práci (s tímhle převedením musíte souhlasit), pak se jedná o překážku z důvodu prostoje.
V tom případě vám náleží náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % vašeho průměrného výdělku. S dětmi na ošetřovném Zaměstnavatel musí omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu péče o dítě mladší než 10 let. Sice nevzniká nárok na náhradu platu nebo mzdy od zaměstnavatele, ale rodiče těchto dětí by měli mít nárok na ošetřovné. To je možné čerpat maximálně 9 kalendářních dnů, u rodičů samoživitelů až na 16 kalendářních dnů.
Rada: Žádost o ošetřovné najdete na webu ČSSZ, vyplněnou žádost pak předáte zaměstnavateli. V případě, že nemáte internetové připojení, je možné nutnost ošetřovného jen zaměstnavateli nahlásit a žádost dodat později.
Úřady práce vezou peníze
Pomáhat s vyřízením dávky mimořádné okamžité pomoci (MOP) budou od dnešního dne přímo v postižených oblastech mobilní týmy úřadu práce. „Pomoc budeme poskytovat velmi operativně,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka s tím, že peníze budou týmy v případě potřeby vyplácet i v hotovosti (možné je získat až 72 900 Kč - patnáctinásobek životního minima). K žádosti jsou nutné osobní doklady.
V případě jejich ztráty nebo poškození stačí doklady jednoho člena domácnosti, případně svědectví např. starosty obce. Výše částky se stanovuje individuálně, vždy ale pouze na jednoho člena domácnosti. Žádat je možné i o dávku na jednorázový výdaj, např. za ubytování v hotelu v případě evakuace. Je ale nutné předložit od těchto výdajů účtenky. Rady poskytne call centrum na čísle 800 77 99 00.