Obléká kostlivce do barokních hávů: I smrt se ráda parádí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 13. září 2024

Svátek slaví Lubor, zítra Radka

Obléká kostlivce do barokních hávů: I smrt se ráda parádí!

Prvního nazdobil Bedřicha.
Prvního nazdobil Bedřicha. (Foto Aha! – Z. Schnapka, D. Kolářová)

Do brokátu, zlatých nití a třpytivých kamenů obléká doma ve svém obýváku sádrové kostlivce laborant z plzeňské patologie Petr Ferczadi (35). Vytváří díla, která se podobají barokním kostelním relikviářům z 18. století.

Vše začalo tím, když před lety pracoval jako průvodce v klášteře v Plasích. „Na oltáři tam jsou ostatky římského mučedníka sv. Antonína. Je to kostra, která má na sobě zbroj tvořenou barevnými sklíčky a pozlacenými drátky. Fascinovala mě složitost toho zpracování a řekl jsem si, že to zkusím, až budu mít čas,“ řekl Ferczadi. Před dvěma lety se pustil do práce.

Nitě místo drátku

Zjistil ale, že to nebude vůbec jednoduché. Materiál běžně používaný za baroka se už nedá sehnat. „Tenoučké dráty na zlaté pásky prostě nejsou. Nahradit jsem je musel nitěmi. Prýmky vyrábím tak, že si uříznu pásky z linolea, polepím je oboustrannou lepicí páskou a namotám na ně metalickou niť,“ svěřil se laborant.

Petr Ferczadi se svým výtvorem.

Mrtví ho neděsí

Nemá žádnou dílnu, všechna svá díla vytváří doma v obýváku. Kostlivci mu hrůzu nenahánějí, i když mu jich jeden čas dělalo u televize společnost hned deset. „Nemám strach, ani když se dívám na horor. Moje návštěvy to ale leckdy vidí jinak. Moc se ke mně večer nehrnuly,“ dodal s úsměvem s tím, že kosti nejsou pravé. „Kdyby byly, šlo by o hanobení lidských ostatků. Kosti jsou sádrové odlitky, jiné zas výtisky z 3D tiskárny či jde o anatomické modely určené pro výuku. Vypadají jako staré několik set let, to je výsledek patinování mého kamaráda, malíře Jana Konáše,“ vysvětlil Ferczadi.

PRVNÍ BYL BEDŘICH

Lebku má ze suvenýrů v Kutné Hoře, tělo vyrobil a vymodeloval ze sádry. Vše oblékl do brokátu. Je zde 469 kusů skleněných broušených kamenů a 14 kilometrů metalických nití! Práce trvaly 1200 hodin a na světě je plastika pojmenovaná Bedřich. „Je to podle netopýra ze sklepa zámku ve Žlebech, kde jsem dělal průvodce,“ svěřil se Ferczadi.

KDY, KDE, ZA KOLIK?

  • KDY: do konce října, otevřeno 10:00 až 18:00.
  • KDE: Gallery Vetengl, Pražská 309/19 Plzeň.
  • ZA KOLIK: vstupné 50 Kč na osobu.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.