Po devíti napjatých dnech se Litvínov otřásl: Odpálili čtvrttunovou pumu
Po dlouhých devíti dnech si lidé z okolí litvínovské chemičky pořádně oddychli. Leteckou pumu z 2. světové války, kterou tu našli dělníci při výkopových pracích, přímo v závodu odstřelili pyrotechnici.
„Byl vytyčen dvoukilometrový bezpečnostní perimetr, do kterého během zásahu vstoupili pouze 3 pyrotechnici a 5 hasičů v pancéřových autech,“ sdělil šéf policejních pyrotechniků Karel Čadil. Třináct minut po dvanácté se ozval výbuch a komín na okraji areálu chemičky zahalil hustý černý dým. »Katastrofa« se ale naštěstí nekonala. „Čekal jsem to podstatně horší, takže malé zklamání, ale i obrovská úleva, že se nikomu nic nestalo,“ svěřil se Aha! Chomutovan Luděk Oravec (50), který odpal sledoval z vyhlídky nedalekého hradu Hněvín, kam přišly desítky zvědavců. Ne každému to ale stačilo.
„Krátce před likvidací pumy se snažili někteří lidé dostat do vytyčeného perimetru, odkud jsme je nekompromisně vykazovali pryč,“ poznamenala policejní mluvčí Irena Pilařová. Pro jednoho z hazardérů letěl vrtulník, vyšplhal totiž na garáž, ze které následně spadl... Odstřel samotný se ale obešel bez jakéhokoliv zranění.
700 dalších
Puma v chemičce nikoho příliš nepřekvapila. Za 2. světové války byla i ona častým cílem. „Spojenci zjistili, že nezničí Německo, pokud ho neodříznou od přísunu uhlí a ropy. Proto bombardovali také jeden z největších komplexů STV Záluží u Litvínova,“ vysvětlil historik Karel Otto Novák. „V současnosti se odhaduje, že v celé oblasti chemičky leží na 700 dalších výbušnin, které jsou však hluboko v zemi,“ uzavřel badatel.
Sarkofág z pytlů
Před samotným výbuchem bylo nutné pumu zabezpečit tak, aby následky byly co nejmenší. Proto byl kolem ní vybudovaný obří sarkofág z pytlů s pískem. „Jde o tzv. Bigbagy, každý o objemu 1 kubický metr, jimiž jsme obložili místo nálezu až do výše 5 metrů a s tloušťkou do 6 metrů,“ popsala za hasiče Lucie Pipiš. Jeho úkolem bylo především utlumit následky exploze.
Extrémní nebezpečí
I přes veškerá bezpečnostní opatření zůstaly v blízkosti pumy například zásobníky s hořlavými a výbušnými chemikáliemi. „Byl tu i plán tyto látky odčerpat, to by ale bylo velmi neefektivní s ohledem na čas i provedení,“ vysvětlil Čadil.
Škoda 2 miliardy není konečná
Náklady na likvidaci ani škody na majetku nejsou teď experti schopni přesně odhadnout. „Zatím víme o rozbití oken přilehlé budovy. Větší škody jsme ale nenašli,“ řekl velitel zásahu Petr Klíma. Orlen Unipetrol, který chemičku provozuje, ale sčítá škody kvůli odstavenému provozu. „Očekáváme vysoké číslo. Jen zapůjčení pohonných hmot stálo necelé 2 miliardy,“ dodal mluvčí společnosti Pavel Kaidl.
Mechanismus nespustil
Na pumu narazil bagrista, který v areálu chemičky prováděl výkopové práce. Přivolaný odborník zjistil, že má bomba speciální časovač. „Je vybavena skleněnou baňkou s látkou, která naleptává mechanismus pumy a po dobu 144 hodin hrozí její vybuchnutí,“ upřesnila Pilařová. Právě ve strachu, že do ní bagrista šťouchl a nechtěně tak odpočet spustil, se muselo s odpalem čekat celý vymezený čas.