Bývalá učitelka (75) se v penzi nenudí: Jitřenka zachraňuje památky

„Za peníze už nikdy pracovat nebudu,“ prohlásila při odchodu do důchodu učitelka Jitřenka Teperová (75) z Ostravy. U televize ale nesedí. Kde je potřeba přiložit ruku k dílu, tam je i ona, třeba zachraňuje památky.
Teď zrovna památný kostel sv. Jiří ukrytý v lese v zaniklé obci Pelhřimovy na Bruntálsku, kam vede jen silnice pro odvážné řidiče nebo tanky. Paní Jitřence to nevadí. Jezdí vlakem, kilometry k místu šlape pěšky, spí pod širákem a vaří si jídlo na ohni jako všichni ostatní dobrovolníci o pár desetiletí mladší. „To oni mě nabíjejí. Dnes jsem si ustlala u hřbitovní zdi, ať to mám blízko,“ řekla se smíchem a pustila se do čištění náhrobků, většinou už různě vyvrácených. Pak ukázala na ohniště. „Zřejmě pod ním odpočívají švédští vojáci, kteří tady padli během třicetileté války. Zatím to však nikdo neprozkoumal,“ dodala.
A asi inspirovala i další, není tu totiž jedinou penzistkou. Pavel Hlavatý (73) přijel se synem, aby nosili a hoblovali desky na novou podlahu kostela, až z Přerova. „Nejdříve začal dobrovolničit starší syn. Klepal jsem si na hlavu, co je to za blbost. Pak mě jednou vzal s sebou a já zjistil, že přesně takový je normální život. Děláme něco, co má smysl, navíc venku, obklopení přírodou a s fajn lidmi. Práce je tady, no, jak na kostele,“ poznamenal se smíchem pan Pavel, který s sebou vozí i mladšího syna Dominika.
Pod podlahou byla žena s dítětem
Pracanti při obnově kostela našli už dvě hrobky. V té první ležela žena s dítětem. Jejich ostatky nyní zkoumají archeologové. Druhá hrobka teprve na otevření čeká. „Kdysi se do kostela pochovávali významní lidé z obce, takže čekáme, co odborníci vyzkoumají,“ uvedl Ivo Dokoupil z Hnutí duha Jeseníky. Na stěnách svatostánku se při renovaci odkryly i krásné fresky.