Česká výprava na Antarktidě: Mladí ztloustli, starší zhubli

Prošli si nehostinnými podmínkami Antarktidy, přesto na expedici mladí polárníci z Masarykovy univerzity v Brně (MU) kila nabírali, zatímco jejich starší kolegové je ztráceli.
Vědci z MU se letos mezi lednem a březnem zúčastnili již 20. polární expedice na české stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Antropologové všech 16 členů výpravy před odjezdem i po návratu oskenovali, zvážili a získali o nich i další údaje. „Srovnáním výsledků měření bylo zjištěno, že změny jsou velmi variabilní. U mladších členů expedice docházelo ke zvyšování tělesné hmotnosti, zatímco u starších se spíše snižovala,“ popsal Dominik Černý z Antropologického ústavu MU. Mladší ve věku okolo 30 let přibrali v průměru tři až pět kilo, zkušení polárníci ve věku okolo 50 let a starší průměrně shodili okolo dvou kil.
Na změnu váhy vědců měl podle výzkumu vliv i jejich životní styl v běžném životě. „U polárníků, kteří dle údajů v dotaznících vyplněných před expedicí dbají v běžném životě více na zdravý životní styl, vyváženou stravu a pravidelně sportují, došlo během expedice ke zvýšení tělesné hmotnosti, u ostatních se spíše snižovala,“ prozradil pak mluvčí univerzity Radim Sajbot.
POTVRDILI PTAČÍ CHŘIPKU
Letošní polární expedice trvala celkem 56 dní. Kromě klasických cílů, mezi které patřil monitoring přírodního prostředí a klimatu, se jim povedlo potvrdit i výskyt vysoce infekčního viru ptačí chřipky kmenu H5N1. „V okolí stanice jsme zaznamenali úhyn pěti kusů chaluhy antarktické z cca padesáti zde celkově hnízdících, tedy zhruba 10 procent populace na odledněné části ostrova,“ uvedl biolog Miloš Barták.