Detaily střelby na FF UK vyvolávají otázky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. července 2024

Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš

Detaily střelby na FF UK vyvolávají otázky

Pietní průvod za oběti střelby na FF UK. Účastníci piety symbolicky objímají budovu fakulty. V lidském řetězu je tolik lidí, že stojí hned v několika řadách. (4. leden 2024)
Pietní průvod za oběti střelby na FF UK. Účastníci piety symbolicky objímají budovu fakulty. V lidském řetězu je tolik lidí, že stojí hned v několika řadách. (4. leden 2024) (Veronika Foltová)

Jak se masakr odehrál? Policejní vyšetřovací spis (jeho obsah včera zveřejnila MF DNES) loňské střelby na filozofické fakultě, kde student David K. (†24) zastřelil 14 lidí, odpověděl na nejdůležitější otázky.

Policie sice plánuje tiskovou konferenci k událostem na FF UK až na závěr tohoto týdne, MF DNES se ale dostala k policejní závěrečné zprávě. Z detailů vyplývá, že týden před střelbou na fakultě zamířil student 15. prosince 2023 do Klánovického lesa s myšlenkou zabít. Na cestě potkal Martina P. (†33), který v kočárku vezl dvouměsíční dcerku. Vrah bez zaváhání vytáhl pistoli s tlumičem. Otci prostřelil hlavu, hrudník a třikrát ruku, miminko chladnokrevně zabil ranou do hlavy a hrudníku.

Drbohlav o střelci na FF: Na psychologický profil vraha je brzy

Video se připravuje ...

Hledali marně

V osudný den 21. prosince pak na Staroměstskou přijel metrem. Těžký kufr, v němž ukrýval zbraně a střelivo, pronesl přes hlavní vchod filozofické fakulty. V době, kdy sem dorazily dvě tříčlenné hlídky pátrající po něm, se schovával a připravoval na záchodcích ve 4. patře. Policisté se na něj poptali, prohlédli přízemí a část prvního patra a odešli. Před střelbou poslal své kamarádce alarmující zprávy, po kterých informovala policii. „Taky se někam chystám, ale až ve čtvrtek,“ psal pár dní před střelbou. V osudný den ještě odepsal: „Dozvíš se, ještě dneska. Vlastně si mě k tomu tak trochu inspirovala. Vy všichni:) No nic, já teď nějakou dobu už nebudu na drátě... Adieu.“

Policejní prezident v Hráčích: Už tady moc bezpečněji nebude

Video se připravuje ...

„JÁ, NÍŽE PODEPSANÝ“

Psaní na rozloučenou nechal student v domě v Hostouni. Bylo úplně bez emocí. „Já, níže podepsaný, bych se tímto listem chtěl doznat ke spáchání dvojnásobné vraždy z pátku 15. 12. v Klánovickém lese. Činu jsem se dopustil při plném vědomí a svědomí, žádná další osoba mi při plánování či přímo provedení činu nikterak nenapomáhala.“

CHYSTAJÍ STÍŽNOST

Tragédii na fakultě bude na náměstí Jana Palacha připomínat pískovcový menhir. Představen bude v pátek. Univerzita i pozůstalí také podají stížnost proti závěrům vyšetřování. „S návrhem na úplné došetření souvislostí útoku i předcházejících událostí,“ uvedla UK na webu.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.