Vitální penzista (81) má medového koníčka: Sbírá vše kolem včel! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Vitální penzista (81) má medového koníčka: Sbírá vše kolem včel!

U jednoho ze svých včelínů. Tady to má penzista František Wolf nejraději.
U jednoho ze svých včelínů. Tady to má penzista František Wolf nejraději. (Foto Aha! – Karel Janeček)

Pětapadesát let se František Wolf (81) z Hradce nad Moravicí věnuje včelaření. A včelky seniorovi svou pilnou prací vydělávají na jeho sběratelskou vášeň.

„Táta měl včelstvo vždy, co pamatuji. Když zemřel v roce 1969, stál jsem před rozhodnutím, zda zrušit, či převzít tuto jeho ušlechtilou zálibu,“ říká František Wolf a dodává, že medu má z celkem dvaceti včelstev pro svou rodinu dost, o část se ještě dělí se známými. „Dříve jsem to dělal při zaměstnání, od důchodu už čistě pro radost. Když mi to vynese nějakou korunu, vkládám to vše do sbírek s včelí tematikou – mincí, vlaječek, plaket, knih, odznaků či sirek,“ chlubí se třicet let starou sbírkou někdejší »cifršpion «, tedy účtař a plánovač, který vystudoval hospodářskou školu.

Medaile z roku 1934 věnovaná Antonovi Schönfeldovi je ozdobou seniorovy sbírky.

„Ze včelek jsem si vždy bral příklad, z jejich pilnosti a spořivosti. Včela si vezme vždy jen to, co k životu nutně potřebuje. Nehamouní na delší období. To, co nashromáždí, proměňuje na med. S tím musí vydržet celou zimu,“ usmívá se František Wolf. Kolem včel musí stále běhat, je s tím hodně práce, ale také radosti. „Ony ty včely mezi sebou spolupracují také. Mají jasně rozdělené úkoly od vylíhnutí. Čistí buňku, produkují vosk, podílí se na úpravě plástů a krmí larvičky před proměnou na včelu,“ popisuje včelař.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.