Pokud vás trápí bolest pod pravým žebrem, může se jednat i o TOHLE | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Pokud vás trápí bolest pod pravým žebrem, může se jednat i o TOHLE

 (iSicommerce s.r.o.)

Bolest pod pravým žebrem vás může zaskočit v nejméně očekávaných okamžicích a nejedná se o nic příjemného. Může signalizovat zánětlivé, funkční i anatomické problémy v tkáních a orgánech a je poměrně specifickým příznakem toho, že se něco děje. Kdy je ale nejvíce nebezpečná a kdo by si měl dávat pozor?

Nejčastěji se jedná o játra a žlučník, tohle jsou příznaky

Bolest pod pravým žebrem je často spojena s problémy s játry a žlučníkem, které se v této oblasti nacházejí, a tak o sobě dávají přímo vědět.

Oba orgány hrají klíčovou roli v procesu trávení a metabolismu. Problémy s játry mohou zahrnovat stavy, jako je hepatitida, cirhóza nebo steatóza jater, které se projevují bolestí nebo pocitem tlaku v pravé horní části břicha pod žebry.

Kromě bolesti se může objevit také únava, ztráta chuti k jídlu, žloutenka (zežloutnutí kůže a očí) nebo tmavší moč, což jsou příznaky toho, že játra nepracují správně. Co se týče žlučníku, žlučové kameny a zánět žlučníku jsou častou příčinou bolesti v pravé horní části břicha, která může vystřelovat do zad nebo dokonce do pravé lopatky.

Tato bolest je často křečovitá nebo bodavá a obvykle se zhoršuje po jídle. Může se také objevit nevolnost, zvracení, horečka nebo pocit plnosti v břiše.

Rozpoznání těchto příznaků a jejich včasné řešení je klíčové, aby se předešlo zhoršení výše uvedených zánětů nebo funkčních onemocnění. Játra i žlučník jsou zásadními součástmi fungování trávicího systému a neměly by být podceňovány.

Může jít také o zánět, vředy nebo rakovinu žaludku

Na druhou stranu bolest nemusí být vždy spojena pouze se žlučníkem nebo s játry. Může také poukazovat na závažnější onemocnění, jako je zánět, vředy nebo rakovina žaludku. V těchto případech je pro šanci na vyléčení zásadní včasná diagnóza a léčba.

Zánět žaludku se často projevuje jako tupá bolest, která se zhoršuje po jídle. Příčiny mohou být různé, od bakteriálních infekcí až po dlouhodobé užívání léků.

Pokud jsou příznaky a zánět ignorovány, může to vést až ke vzniku vředů, které jsou ještě bolestivější a mohou způsobit krvácení a další komplikace. Pokud se neřeší, mohou se tvořit další a ty menší se spojí ve větší. Ty jsou již extrémně bolestivé a mezi jejich příznaky patří pálení a píchání v žaludku, zejména nalačno.

Vředy mohou být vyvolány řadou příčin, včetně výše zmíněné gastritidy. Vždy ale platí, že samy od sebe nikdy nezmizí. Léčba je nezbytná. Poslední příčinou bolesti může být rakovina žaludku. Ta je v počátečních stádiích obtížně rozeznatelná.

Důvodem je to, že její příznaky mohou být nespecifické. Pokud se ovšem nějaké objeví, jedná se o pocit plnosti, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu a rychlý úbytek hmotnosti.

Jsou to ledviny a jejich záněty nebo kameny? Toto jsou signály

Další kategorií příčin, které jsou spojeny s bolestí pod pravým žebrem, jsou příčiny související s ledvinami, zejména pokud se jedná o jejich zánět a ledvinové kameny.

Ledvinové kameny vznikají z nahromaděných minerálů v ledvinách a způsobují intenzivní a náhlou bolest, která se šíří do podbřišku a třísel. Bolest může být silná, přichází v záchvatech a obvykle tehdy, když kámen prochází močovodem.

K dalším příznakům patří bolest při močení, červené nebo růžové zabarvení moči v důsledku přítomnosti krve a může se také objevit časté nucení na močení.

Zánět ledvin je závažnější stav, který může nastat, když se bakteriální infekce z močového měchýře rozšíří do ledvin. Tento stav je často doprovázen typickými zánětlivými příznaky, tj. vysokou horečkou, zimnicí, nevolností a zvracením. Co se týče bolesti, může se objevit také v bocích a dolní části zad.

Tento stav vyžaduje rychlý lékařský zásah, takže pokud se u vás objeví příznaky připomínající problémy s ledvinami, měli byste co nejdříve navštívit lékaře.

V těhotenství pozor na preeklampsii a HELLP syndrom

Největší pozor na bolest pod pravým žebrem si musí dát budoucí maminky. Těhotenství je obdobím velkých rizik a tato bolest může znamenat dvě z nich.

Prvním je preeklampsie, která se obvykle objevuje po 20. týdnu těhotenství. Jejími hlavními příznaky jsou vysoký krevní tlak a přítomnost bílkovin v moči, což má zásadní vliv na funkci několika orgánů. Mohou se objevit i další projevy.

Zahrnují silné bolesti hlavy, změny vidění, intenzivní bolesti v horní části břicha a zvětšení otoků na obličeji a končetinách. Dalším jevem, který se může také projevit bolestí pod pravým žebrem, je HELLP syndrom. Ten se může vyvinout jako závažnější forma preeklampsie a zahrnuje rozpad červených krvinek a zvýšení jaterních enzymů.

To již svědčí o poškození jater. Mezi jeho příznaky patří silná únava, silné bolesti v oblasti břicha pod pravým žebrem a intenzivní zvracení.

Právě to poslední je nejvíce nebezpečné, protože může způsobit náhlé zhoršení zdravotního stavu právě v těhotenství. V každém případě oba tyto problémy vyžadují rychlý lékařský zásah, protože mohou ohrozit život matky i plodu.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.