Nejsevernější rozhlednu v Česku ohlodal zub času: Zachrání Tanečnici? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Nejsevernější rozhlednu v Česku ohlodal zub času: Zachrání Tanečnici?

Musí se vyměnit okna.
Musí se vyměnit okna. (Foto Aha! – D. Malík, archiv Ivety Talian)

Každá baletka jednou dotančí do věku, kdy zamíří do důchodu. Stejný osud potkal rozhlednu Tanečnici z Mikulášovic, která se začíná stářím rozpadat. Na drahé opravy nejsou peníze...

Řeč je o rozhledně na stejnojmenném kopci mezi Mikulášovicemi a Tomášovem na Děčínsku. Nejsevernější vyhlídka u nás je v dezolátním stavu, na některá místa je dokonce kvůli nebezpečí úrazu zakázaný vstup. „Vrchol, na kterém rozhledna stojí, byl obklopen především smrkovými lesy, které věž chránily před povětrnostními vlivy. Lesy však podlehly kůrovcové kalamitě a stromy byly vykáceny,“ vysvětluje mikulášovická zastupitelka Iveta Talian, proč je teď osmistěnná věž mnohem víc náchylná na počasí. „Je zapotřebí opravit omítky a okna na věži, upravit povrchy, podlahy a osazování výplní, dále jsou potřeba zámečnické a malířské práce,“ vyjmenovává.

Nejsou peníze

Vyhlídka je turisty velmi oblíbená, také proto ji chce město zachránit před totálním rozpadem. Nemá na to však dostatek peněz. „Na opravu rozhledny je nutné investovat z vlastních prostředků města, které však v současné době stačí pouze na pokrytí projektové dokumentace,“ povzdechne si Talian. Mikulášovice proto založily veřejnou sbírku, kde žádají o příspěvek. „Pomůžete s obnovou krásy naší Tanečnice, jejíž návštěvu si turisté v Českém Švýcarsku nenechají nikdy ujít,“ hraje na citlivou notu. Doufá, že Češi jsou národem, který nenechá památku na holičkách. Mnohé sbírky tomu dávají za pravdu. Tak co, pomůžeme?

Výjimečná podívaná

Rozhlednu postavili místní za finanční pomoci hraběte Františka Václava Salma z Reifferscheidtu v roce 1904 po té, co její dvě dřevěné předchůdkyně poničily bouřky a vichřice. Ta současná je proto do jedné třetiny vyzděná z kamenů, dvě třetiny jsou z cihel. Věž je vysoká 26 metrů a na její vrchol vede 138 schodů. Rozhledna je přepásána 11 železnými pásy a nabízí krásný rozhled do širokého okolí, k Jizerským horám a Krkonoším, na jihu Středohoří, na západě je výhled na hřeben Krušných hor. Zahlédnout jde skály Labských pískovců, za pěkného počasí Drážďany, Ještěd, Bukovou horu či Sněžník.

Prosíme, přispějte!

Jakýkoliv příspěvek může pomoct rozhlednu zachránit. Potřebné údaje k zaslání peněz najdete na www.donio.cz/sbirkatanecnice.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.