Jak vybrat pejska, aby netrpěl? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 30. dubna 2024

Svátek slaví Blahoslav, zítra je Svátek práce

Jak vybrat pejska, aby netrpěl?

psík, ilustrační foto
psík, ilustrační foto (Profimedia.cz)

Jsou to naši nejlepší přátelé, a tak jim pochopitelně věnujeme i nejlepší péči. Jenže jestli jí ale není až příliš! Veterináři z celého světa totiž poukazují na to, že extrémně šlechtěné rasy často prožívají život v bolesti. V Německu kvůli tomu dokonce chtějí zakázat chov jezevčíků...

Protáhlá těla a krátké nohy, rozpláclý obličej nebo zapadlé oči. Některá psí plemena sice vypadají díky svým proporcím roztomile, ovšem kvalita jejich života je kvůli tomu nevalná.

Jíst, spát a čmuchat

„Mezi majiteli jsou psi s extrémní tělesnou konstitucí velice oblíbení, což svědčí o tom, že lidé stále nechápou souvislost mezi tvarem těla a zdravotními problémy, které mohou jejich mazlíčky potkat,“ tvrdí veterinář Dan O’Neill. „Tato plemena se nevyvinula přirozeně. Jsou výsledkem dlouholetého šlechtění a touhy po dokonalosti. Jenže v přírodě to tak běžně nefunguje.“ Mezinárodní kynologická společnost teď proto vydala pokyny, jimiž by se měl každý páníček při výběru svého nového miláčka řídit, aby si hafan mohl užívat života bez bolesti a trápení. „Základem je, aby mohl volně dýchat. A to nejen v klidu, ale i při tělesné námaze,“ uvádí Dan O’Neill. „Musí být také schopen udržet normální tělesnou teplotu, efektivně jíst a pít, volně se pohybovat, slyšet, cítit, vidět, starat se o sebe a spát.“

Existuje několik varovných signálů, které mohou už v prvopočátcích odhalit, že uvedené podmínky kvalitního života nebudou splněny. Při výběru plemene je proto podle odborníků třeba tyto parametry sledovat a nevybírat mazlíčka pouze podle toho, jestli se nám líbí jeho nevinný kukuč. A co s tím? Pokud má psík charakteristické rysy extrémní, prostě si ho nekupujte. Ušetříte si starosti, nemusíte vidět, jak váš kámoš trpí, že? A zjevně ušetříte také za veterinu...

Tohle prý ne

1/ Plochý obličej (mops). »Rozpláclý« obličej, tzv. brachycefalie, vede dle zvěrolékařů k potížím s dýcháním a hrozí i bolestivé oční vředy.

2/ Velké, vyčnívající oči (pekingský palácový psík). Vypoulená kukadla jsou sice k sežrání, ovšem u pejsků zvyšují riziko poškození sítnice a očních infekcí.

3/ Krátké a protočené nohy (jezevčíci). Právě kvůli nim hafani trpí na bolesti zad a neurologická onemocnění.

4/ Faldy (anglický buldok). Mohou s sebou nést kožní infekce.

5/ Chybějící nebo příliš malý ocas (bostonský teriér). Zhoršuje možnosti komunikace s pánem i s ostatními psy.

6/ Předkus nebo podkus (boxer). Plynou z toho komplikace s přijímáním potravy.

7/ Nepřiměřeně široká ramena a velká hlava (francouzský buldoček). V případě březosti mohou nastat problémy při porodu.

8/ Povislá oční víčka (bloodhound). Tito psi trpí na bolesti očí a záněty.

9/ Vyboulená nebo klenutá lebka (čivava). Hrozí vyšší riziko onemocnění mozku.

10/ Šikmá záda a krátké zadní nohy (německý ovčák). Častější choroby pohybového aparátu a problémy s pohybem obecně.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.