Spor opozice a vlády po schůzce na Hradě: Shoda rozhodně není! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

Spor opozice a vlády po schůzce na Hradě: Shoda rozhodně není!

Schůzka prezidenta Petra Pavla se zástupci koalice a opozice k důchodové reformě, 28. března 2024,
Schůzka prezidenta Petra Pavla se zástupci koalice a opozice k důchodové reformě, 28. března 2024,  (ČTK / Deml Ondřej)

Opozice je ohledně důchodové reformy naprosto nezodpovědná, dopálil se premiér Petr Fiala (59, ODS). Toho mrzí, že mělo hnutí ANO na veřejnosti říkat něco jiného, než na čem se shodlo na schůzce na Hradě, kde se řešily parametry reformy včetně zvýšení věku odchodu do penze.

Měla to být schůzka, která alespoň zčásti zakope válečnou sekyru. Prezident Petr Pavel (62) minulý týden k jednomu stolu svolal zástupce vlády i opozice, aby našli nějakou společnou shodu na důchodové reformě. Její součástí má být i zvýšení věku odchodu do penze. S potřebou takového kroku nakonec měli souhlasit i zástupci hnutí ANO – a to u některých profesí, které nejsou tak fyzicky náročné.

Babiš tam ani nebyl

O pár dní později ale do jednání hodil vidle šéf ANO Andrej Babiš (69). „Teď přichází nejhorší ministr práce a sociálních věcí, který je proti důchodcům. Okradl je o valorizaci a navrhuje prodloužení věku odchodu do důchodu. My jsme zásadně proti,“ řekl před pár dny Babiš, který na jednání ani nebyl.

Naštvali prezidenta

Proti Babišovi se ale vymezil Hrad. „U stolu spolu s Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem bylo celkem 15 lidí, kteří obsah jednání slyšeli. A všechno, co následně padlo na tiskové konferenci, bylo s účastníky na jednání dohodnuto a odsouhlaseno,“ napsala prezidentská kancelář. Místopředseda ANO Karel Havlíček (54) však včera tvrzení rozporoval a hnutí podalo zásadní připomínku k zápisu ze schůzky. Hnutí podle něj souhlasilo pouze s tím, že je současný systém neudržitelný. Tvrzení Hradu, že panuje shoda na zvýšení věku odchodu do důchodu, ho prý překvapilo. „To, že se proti něčemu kategoricky nevymezíme a jsme připraveni projít nové podklady, neznamená, že s tím souhlasíme,“ řekl.

Kritický premiér

V pořadu Blesku Ptám se, pane premiére se k situaci vyjádřil i Fiala. „Měl jsem zprávy po tom jednání a vypadalo to, že se všichni shodli na tom, že odchod do důchodu je potřeba posouvat. Teď zase slyšíme od hnutí ANO, že ne. Je to opravdu těžké takto jednat,“ divil se předseda vlády. Hnutí si opakovaně stěžuje, že s ním vládní koalice nejedná. Fiala ale tvrdí něco jiného. „Zveme opozici, ta je ale naprosto neodpovědná, nechce se na tom podílet, tak to prostě je,“ kritizoval Fiala.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.