Hospodyně chystají tradiční posvícenské zdobené dobroty
Co by to bylo za havelské posvícení bez tradičních hnětýnek. Chutné placičky každoročně peče i Jarmila Voráčková (75) z Třebčic na jihu Plzeňska. Každou sama zdobí, na malých uměleckých dílkách si pochutnají její blízcí.
„Už jako malá holka jsem pomáhala hnětýnky chystat mamince,“ říká Jarmila. Na jihu Plzeňska a v jižních Čechách jsou nedílnou součástí posvícení, které připadá na první neděli po svatém Havlu 16. října, tedy příští neděli. Vykrajované placičky z lineckého těsta se ale pečou týden dopředu. Nazdobí se a nechají odležet. „Pak totiž nejlépe chutnají, jsou křehké, úplně se rozplývají,“ vysvětlila Jarmila. Vyparáděné placičky jsou pak součástí svátečního stolu. Chutnají tak báječně, že se po nich pokaždé jen zapráší.
Víte, že...
...císař Josef II. určil pro posvícení jednotný termín, proto se mu také říká císařské?
Recept na hnětýnky
POTŘEBUJETE: ◗ 210 g mouky, půl na půl hladká s polohrubou ◗ 140 g másla ◗ 70 g moučkového cukru ◗ vanilkový cukr ◗ jeden žloutek ◗ trochu citronové šťávy
POSTUP: Prosátá mouka i cukr se prohnětou s ostatními přísadami na vláčné těsto. To se rozválí a vykrajují se asi 0,5 cm vysoké placičky. Pečou se dorůžova, po vychladnutí se zdobí.
Pro milého
Posvícenské hnětýnky byly i součástí namlouvacího rituálu. Děvčata se snažila pro svého milého přichystat tu nejchutnější a nejkrásněji vyzdobenou hnětýnku. Tu mu pak darovala. Když se chlapci placička rozplývala na jazyku a pochutnal si i očima, byla ruka v rukávě.