Nejlepší triky: Jak se zbavit octomilek | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. dubna 2024

Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Nejlepší triky: Jak se zbavit octomilek

Octomilka je jedním z vědecky nejprozkouma- nějších živočichů
Octomilka je jedním z vědecky nejprozkouma- nějších živočichů (Profimedia.cz)

Úroda ovoce láká vinné mušky, které dokážou během okamžiku zamořit váš byt. Zbavte se jich co nejdříve. Deník Aha! vám poradí několik zaručených triků, jak je vyhnat.

Vytvořte past

Octomilky neodolají směsi jedné kapky prostředku na nádobí a několika deci jablečného či vinného octa, vína nebo piva. Případně i pár kousků přezrálého ovoce, jako je banán nebo broskev. Nádobku s touto pochutinou uzavřete potravinářskou fó﷯lií s několika dírkami. Dovnitř mušky vůně naláká, ale ven cestu nenajdou. Podobně funguje i trychtýř, který uzavře hrdlo nádoby, nebo plastová lahev s odříznutým a otočeným vrškem.

Vysajte je

Vznáší se vám nad linkou, dřezem či nad košem hustý roj octomilek? Můžete je vysát vysavačem a v závěrečné fázi ještě do hubice běžícího luxu stříknout insekticid, který hromadný mord mušek dokoná.

Rychlý uzel

Najděte všechno přezrálé ovoce, které je drží ve vaší kuchyni, a vyhoďte jej do koše. Odpadkový pytel naaranžujte tak, aby u jeho ústí zbýval jen úzký ﷯otvor. Když většina mušek nalétá dovnitř a rychlým pohybem pytel uzavřete a vyneste do smetí.

Kde se berou?

Vypadá to, že se snad líhnou ze vzduchu, ale není to pravda. Octomilky si nejčastěji přineseme domů již s ovocem, na které v obchodě nebo na zahradě nakladly svá vajíčka. Bio ovoce a to ze zahrádky je v tomto ohledu častějším zdrojem, protože není stříkáno insekticidy. Mohou ale přiletět i otevřeným oknem. Podle vědců vycítí hnijící ovoce na více než 6 kilometrů.

Prevencí je čistota

Ihned po příchodu z nákupu či ze zahrádky ovoce a zeleninu důkladně omyjte. Pomáhá i uskladnit plody v lednici. Při čištění nezapomínejte ani na důkladnou očistu koše a výlevky v dřezu, kterou čas od času prolijte vřící vodou nebo čističem. I tam se totiž množí. Místa, kde se octomilky líhnou, mohou obsahovat plísně, bakterie e-coli nebo salmonely a drobné mušky je pak mohou roznášet po vaší kuchyni.

Byt zamoří rychle

Z každého nakladeného vajíčka se během deseti dní vylíhne jedinec schopný naklást 20 až 30 dalších vajíček. Jedna samice může během svého života naklást až 500 vajíček. 

Fascinují vědce

Octomilky mají stejný počet chromozomů DNA jako lidé. Díky této podobnosti a faktu, že mohou dostat lidské nemoci jako diabetes, pomáhají lidem při výzkumu léků na cukrovku a další nemoci. Vědci si všimli faktu, že samečci neúspěšní při páření pijí čtyřnásobně víc alkoholu než ti úspěšní.

Takhle žijí:

Délka života: 2 až 6 týdnů.

Vajíčko: Měří do 0,5 milimetru a má tvar rýže. Zhruba za 2 dny se stane larvou.

Larva: Je to 3 až 4 mm dlouhý červík, který se živí ovocem. Za 4 – 5 dní se zakuklí.

Kukla: Má zhruba 3 mm a za 4 – 5 dní se vylíhne muška.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.