Nenechte se připravit o peníze: 5 nejnovějších triků kyberšmejdů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 24. září 2023

Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata

Nenechte se připravit o peníze: 5 nejnovějších triků kyberšmejdů

.
(Shutterstock)

Kyberšmejdi útočí na vaše peníze a vymýšlejí stále nové a nové triky. Podle policejních statistik láme kyberzločinnost rekordy. Ochránit vás může jen obezřetnost, ostražitost, nedůvěra a znalost praktik podvodníků.

1. Falešné vouchery

Vouchery na slevy a služby od bank, na které narazíte na Facebooku nebo Twitteru, jsou falešné. Banky nic takového nenabízejí. Aktivací voucheru vás podvodníci navedou na falešnou stránku, na které po vás chtějí přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Pokud se jim je podaří vymámit, pokusí se vybílit váš účet.

2. Podvod s appkou operátora

Volá vám mobilní operátor, ať si nainstalujete appku pro správu svého tarifu? Cílem může být instalace appky na mobil podvodníka. Vymámí z vás potvrzovací SMS a získá přístup k vydání e-SIM karty. „Pokud si podvodník e-SIM aktivuje, zablokuje vaši vlastní SIM kartu. Odborně se tomu říká SIM Swap. Kromě toho, že pak může kamkoli zavolat z vašeho čísla, může se dostat i k emailu nebo bankovním aplikacím,“ varuje Petr Vosála, expert na kybernetickou bezpečnost z ČSOB.

3. Nabídka neexistujících akcií

K podvodnému prodeji akcií a kryptoměn se zneužívají jména známých osobností, firem i bank. „Falešný investiční poradce na telefonu se vás pokusí například přesvědčit, abyste vybrali hotovost z účtu a vložili ji do kryptoměn, nebo vám nabídne pomoc přes program umožňující vzdálený přístup a pošle si tak vaše peníze na svůj účet,“ vysvětluje Petr Zíma, manažer České spořitelny pro klientskou bezpečnost. Riziková je nejen instalace cizího programu, ale i rychlá reakce na hovor od neznámého investičního specialisty. „Vždy si při řešení vašich finančních investicí ověřte, s kým po telefonu komunikujete,“ radí Zíma.

4. Zákeřné »nové předpisy«

Vlna emailů oslovuje klienty bank kvůli údajně novým předpisům a snaží se tím získat přihlašovací údaje. Straší, že jinak dojde k omezení služeb. Vyplatí se pečlivě kontrolovat odesílací adresu pisatele a adresu odkazu. Můžou být falešné.

5. Atraktivní investice

Pozor na reklamy na výhodný nákup akcií, objevilo se to například u ČEZu. Kdo projeví zájem a vyplní kontakt, ozve se mu operátor, který navrhne stažení programu na vzdálenou správu počítače jako TeamViewer a Anydesk. Kdo to udělá a dá svolení k využití, může přijít o peníze na účtu.

3 důležité rady

  • Vše ověřujte (pokud se vám něco nezdá, volejte na klientskou linku banky)!
  • Na cizí pokyn nic nestahujte!
  • Nikomu nesdělujte přihlašovací hesla ani kódy!

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.