Guerézy v Zoo Praha se hašteřily: Honička o šťavnatá soustíčka | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Guerézy v Zoo Praha se hašteřily: Honička o šťavnatá soustíčka

Dostalo se na každého.
Dostalo se na každého. (Foto Aha! – Karel Kopáč)

Listí a větvičky to je mňamka. Guerézy pláštíkové v Zoo Praha jedí s chutí větve šípku, hlohu, vrby jívy nebo ovocných stromů. Dokáží se o ně i hašteřit.

Kdo se stará, ten se má. Uzmout si a uhájit nejchutnější větévku je pro tyto stromové opice zábava se šťavnatou odměnou pro vítěze. Listy, výhonky i samotná větev jsou pro ně hlavní stravou. K tomu, aby tuhou a málo výživnou potravu strávily, je příroda speciálně vybavila. „Mají trojdílný žaludek. Dokáže pojmout až třetinu celkové hmotnosti zvířete. Navíc v něm žijí symbiotické bakterie, které celulózu štěpí,“ vysvětluje kurátor primátů Jan Mengr. Zmíněné mikroorganismy guerézy také v přírodě chrání před otravou. „Bakterie neutralizují jedovaté látky, které mohou listy obsahovat,“ dodává Mengr.

Sušenky a semena

V zoo chovatelé těmto opičím labužníkům obohacují jídelníček také např. o kořenovou zeleninu, sušenky pro listožravé primáty, oříšky a dýňová či slunečnicová semínka.

Domov v korunách

Guerézy žijí převážně v korunách stromů. Jsou skvělými akrobaty. Při nebezpečí prchají rychlým během po větvích a z jedné na druhou se přemisťují dlouhými skoky. Ocas jim přitom slouží jako kormidlo.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.