Vědci Technické univerzity v Liberci: Vyvinuli jsme skleněnou plastelínu

Obrovského úspěchu dosáhli vědci liberecké Technické univerzity (TUL). Podařilo se jim vytvořit nový materiál podobný sklu. Lze ho využít pro filtrační zařízení i na výrobu designových stěn interiérů, které propouští jemné světlo a tlumí hluk.
Materiál s názvem Porous Glass Plasticine (PGP) vynálezci popisují jako porézní skleněnou plastelínu. Univerzita se ho chystá patentovat. „Na rozdíl od podobného materiálu, kterým je pěnosklo, má otevřené póry. Je tedy nasákavá, zároveň má výborné akustické tlumicí účinky, přitom je průsvitná a velmi snadno se tvaruje i opracovává,“ říká Vlastimil Hotař, vedoucí katedry sklářských strojů a robotiky TUL. Na začátku příštího týdne novinku představí na sklářském veletrhu v Německu.
Voňavé šperky
„Umím si z PGP představit designovou a zároveň funkční předstěnu. Vytvarovat ji můžeme do téměř libovolné podoby, utlumí hluk z rušného okolí, jsou do ní zakomponovaná svítidla, která ji částečně prosvěcují, a navíc bychom ji mohli osázet rostlinami, které by čerpaly vodu s živinami přímo z té stěny,“ popisuje jedno z možných použití Vlastimil Hotař. Četné póry ve sklokeramické pěně je možné zaplnit kromě roztoků vody také parfémem. „Otevírá se tím zcela nová oblast »voňavé bižuterie«. Intenzivní vůně se z ní šíří dlouhé týdny po napuštění,“ říká Marie Stará z vývojového týmu TUL.