Proč lidstvo sužují opary? Na vině je líbání v době bronzové | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. srpna 2022

Svátek slaví Alan, zítra Hana

Proč lidstvo sužují opary? Na vině je líbání v době bronzové

Za opary může změna kulturních zvyklostí.
Za opary může změna kulturních zvyklostí. (Foto scom)

Se zajímavým zjištěním přišli britští vědci, kteří zkoumali virus herpes simplex způsobující opary. Dosavadní informace o viru sahaly pouze do roku 1925, podle nejnovějších zjištění ale šíření viru začalo už v době bronzové! A může za ně líbání!

Podle autorů studie, která vyšla v odborném časopisu Science Advances, získal tým expertů čtyři vzorky z kořenů lidských zubů starých tisíce let. „Každý druh primátů má nějakou formu oparu, takže předpokládáme, že je s námi od doby, kdy náš druh opustil Afriku,“ uvedla spoluautorka studie Christiana Scheibová z univerzity Cambridge v narážce na tehdejší období masové migrace lidí z Eurasie do Evropy. To mělo za vznik hustší osídlení našeho kontinentu, což podnítilo přenos viru, a také nové kulturní zvyklosti včetně líbání... Herpes simplex HSV-1 se totiž přenáší zásadně orálně.

„Zhruba před pěti tisíci lety se však stalo něco, co umožnilo jednomu kmenu herpesu předstihnout všechny ostatní. Pravděpodobně šlo o nárůst přenosu, který mohl souviset s líbáním,“ upřesnila vědkyně. „Obličejový opar se po celý život skrývá ve svém hostiteli a přenáší se pouze orálním kontaktem, takže mutace probíhají pomalu po staletí a tisíciletí,“ přidala spoluautorka výzkumu Charlotte Houldcroftová.

Víte, že...

...virem je v současnosti nakaženo přibližně 3,7 miliardy lidí na celém světě?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.