Vědci pozorovali, jak se vyprazdňují zebry a osli: Přátelské přebíjení bobkem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 1. prosince 2022

Svátek slaví Iva, zítra Blanka

Vědci pozorovali, jak se vyprazdňují zebry a osli: Přátelské přebíjení bobkem!

Teorie, že hřebci překrývají pach říjné klisny, se neukázala jako správná.
Teorie, že hřebci překrývají pach říjné klisny, se neukázala jako správná. (Foto pro Aha! – J. Pluháček, Profimedia.cz)

Zebří bobky prozradily vědcům tajemství. O tom, že si zvířata značkují močí či výkaly teritorium, ví každý školák. Jenže nyní odborníci díky sledování zeber a oslů v českých zoo zjistili, že to může být i jinak.

Zebry kladou hromádky na exkrement jiné zebry nebo přemočí její loužičku. To se ví od nepaměti, ale vědecký pracovník ostravské zoo a Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze docent Jan Pluháček společně s kolegy se rozhodl zjistit, proč to dělají. Až dosud se význam tzv. přeznačkovávání, které lze pozorovat u všech koňovitých, nedařilo uspokojivě vysvětlit.

Výzkum na zebrách a afrických oslech odborníkům trval celkem 900 hodin. Pozorovali je v Safari Parku Dvůr Králové, v zoo v Brně, Liberci, Ostravě a Ústí nad Labem. A co zebří bobky vědcům prozradily? Přebíjením cizí značky tento druh kopytníků nesděluje okolí, tohle je moje území, ale je to projev přátelství mezi klisnami nebo souvisí s upevňováním vztahů mezi mládětem a matkou. „Hříbátek zeber a afrických oslů jsme pozorovali celkem čtyřicet tři. Zjistili jsme, že přeznačkovávají víc matku než ostatní. Afričtí osli mají školky, které hlídá dospělé zvíře, a mláďata přeznačkovávají spíše kamarády,“ vysvětluje Pluháček.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.