Ostuda místo piety v Javoříčku: Je v bídném stavu, oprava v nedohlendu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Ostuda místo piety v Javoříčku: Je v bídném stavu, oprava v nedohlendu

Nepořádek? Slabé slovo.
Nepořádek? Slabé slovo. (Foto Aha! - Petr Podroužek, ČTK)

Návštěvník obce Javoříčko nedaleko moravského hradu Bouzov, které bylo vypálené 5. května 1945, by dnes v těchto místech nad neúctou k popraveným zaplakal. Z památníku se totiž už dávno stalo velmi nedůstojné místo bez jakékoli piety a respektu k obětem. Z kdysi trojrozměrného modelu původní vesnice je dnes na obdiv spíše jen drť, u tzv. hrobodomů (stylizované půdorysy vypálených stavení) jsou informační cedule notně popraskané, vyvrácené a mnohé se stávají pomalu nečitelnými.

A pokud na nich lze vůbec načíst QR kód, potom vás stejně navede pouze na již neexistující webové stránky. A to zdaleka není vše!

Proč to Němci vypálili?

Jeden z nejhorších zločinů nacistů byl proveden v podvečer konce druhé světové války v tzv. moravských Lidicích. Celkem bylo v Javoříčku zastřeleno 38 mužů, přitom nejmladší měl 15 let a nejstarší 76 let. Co bylo důvodem takového masakru, není dodnes zcela jasné. Šlo pochopitelně o pomstu za kontakt místních s partyzány (situace je složitější, protože zdejší partyzánská jednotka páchala zvěrstva na civilním obyvatelstvu a brutálně se zachovala i k Němcům). Jako bandité se zde později chovali Rusové, kteří si vzali, co chtěli, včetně dívek a žen. Historie tohoto kraje je neblahá, zapomenout bychom neměli. Když se dnes vydáte k místnímu pietnímu místu autobusem, potom vystoupíte na zastávce, u které je nevkusná, omšelá a částečně vysklená bouda, které má sloužit cestujícím k úkrytu před nevlídným počasím. Za ní stojí u parkoviště dům, jenž by měl poskytovat občerstvení. Podle vzhledu tomu však muselo být už hodně dávno. Po schodech do něj vedoucích hrozí zranění, v zarostlém okolním porostu jsme objevili vyhozené torzo dopravní značky.

Model skončí na smetišti

U parkoviště je také postavený už zmíněný zdevastovaný, údajně kdysi dominantní mezi javoříčskými exponáty trojrozměrný model původní vesnice. Vytvořili ho studenti Střední školy obchodu a služeb v Teplicích. Byl vyrobený z umělého kamene a byl prý haptický, aby si jej mohli osahat i nevidomí. Dnes by se o něj tak akorát zranili. „Je to práce našich žáků. Model byl vytvořen v rámci školního projektu Humanita a předán Javoříčku v roce 2015. To, v jakém stavu je dnes, nás mrzí,“ krčí rameny Dana Belková, zástupkyně ředitele pro praktické vyučování teplické střední školy. Martin Vyhlídal, předseda spolku Nové Javoříčko, v jehož areálu model stojí, nám jen suše sdělil: „Model obce bude letos odstraněn. Bohužel zvolený materiál nebyl vhodný do našich venkovních podmínek.“

Nikdo se k tomu nehlásí

Na původním místě Javoříčka jsou sice vedle památníku obětem zbudované základy původních domů, tzv. hrobodomy, a naučná stezka informující turisty netradiční formou o tragickém osudu javoříčských občanů na samém konci války, ale mnohé z toho je už dávno za svým zenitem. Informační tabule jsou v žalostném stavu. Jedna je stržená, jiné jdou jen s obtížemi přečíst. A na nich uvedená webová aplikace pro chytré telefony vás k žádným dalším informacím nezavede, protože uvedené internetové stránky už neexistují.

Celý článek naleznete v tištěné podobě nedělního Aha! (1.5.2022)Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.