První jednání o příměří! ...a použití zakázané bomby? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 31. března 2023

Svátek slaví Kvido, zítra Hugo

První jednání o příměří! ...a použití zakázané bomby?

Rusko-ukrajinská jednání v Bělorusku, 28. 2.
Rusko-ukrajinská jednání v Bělorusku, 28. 2. (Reuters)

Na hranicích s Běloruskem u řeky Pripjať začalo včera odpoledne jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Kyjev požaduje okamžité příměří a odchod cizí armády ze země. Mezitím okupanti silně bombardovali obytné části Charkova, kde zemřely desítky civilistů. A podle podle Rusové svědectví měli odpálit i zakázanou vakuovou bombu.

Přesné místo jednání mezi Ukrajinou a Ruskem není známo. Podle BBC se mělo jednat u řeky Pripjať v Gomelské oblasti. Z bezpečnostních důvodů se ale jednání nezúčastnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Delegace dokonce na místo jednání musela letět oklikou, aby náhodou nebyl sestřelen její vrtulník. Na Ukrajince čekali Rusové na hranici už od neděle. Kyjevu totiž původně vadilo místo konání v Bělorusku, které s Ruskem úzce spolupracuje i na okupaci Ukrajiny – přes jeho území proudí ruská vozidla. Vedení Ukrajiny tak žádalo jednání na neutrální půdě. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko (67) ale garantoval bezpečnost delegace. Do uzávěrky vydání ale nebylo jasné, jak jednání dopadlo.

Rusko-ukrajinská jednání v Bělorusku, 28. 2.

Masakr v Charkově

Ve stejné době, kdy Rusové jednali o míru, jejich vojáci útočili na obytné oblasti ve městě Charkov na severovýchodě Ukrajiny. Tamní ministerstvo vnitra uvedlo, že při hromadném ostřelování, zřejmě z raketometů Grad, zahynuly desítky lidí a na místě jsou stovky zraněných. Zasaženo bylo i okolí velkého nákupního centra. Internetem se krátce po ostřelování začala šířit amatérská videa. Záběry se ale Aha! s ohledem na velmi citlivý obsah rozhodlo nezveřejňovat. V jednom videu je například zraněná žena s ustřelenou nohou a ohořelá těla.

Zničená škola v Charkově po ruském raketovém útoku na město (26. 2. 2022)

Útok na sklad ropy

K velké explozi ale došlo v Ochtyrce v Sumské oblasti. Podle tamního starosty tam Rusové údajně odpálili vakuovou bombu. Exploze měla zničit zásobník ropy. Podle neověřených informací měli Rusové použít termobarickou zbraň, která funguje na principu výbuchu aerosolového oblaku paliva smíchaného se vzduchem. To vytvoří masivní tlakovou vlnu. Zbraň ničí vše živé a má silné destruktivní účinky. Uvádí se, že mezinárodní konvence použití těchto zbraní zakazuje, jelikož patří mezi zápalné bomby.

Povolí Zeman bojovat?

Aby mohli Češi dobrovolně bojovat na Ukrajině, by mohl povolit vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Miloš Zeman (77). Včera to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Hlava státu o tom ale ještě chce jednat na čtvrteční schůzce s premiérem Petrem Fialou (57, ODS) a vyžádal si ještě stanoviska ministerstva obrany a zahraničí. Do obrany Ukrajiny vyzval Evropany ukrajinský prezident. Češi ale mohou jít legálně do boje pouze v případě udělení výjimky od prezidenta. Některé státy již pomoc ukrajinské armádě svým občanům povolily. Například Lotyšsko.

Ubytování nabízí i Sněmovna

Kromě materiální pomoci, ukazují Češi svou solidaritu i ve finančních sbírkách. Například Člověk v tísni již vybral k včerejšímu ránu na pomoc Ukrajincům přes 350 milionů korun, další desítky milionů vybrala také česká Charita, ale i další neziskové organizace. Češi ale pomáhají i jinak. Například zprostředkovávají ubytování uprchlíkům a své volné prostory nabízí například přes Správu uprchlických zařízení. Prostory k bydlení nabídla také česká Sněmovna. „Nabídli jsme k využití pro uprchlíky z Ukrajiny obě sněmovní provozně účelová zařízení, v Lipnici nad Sázavou a v Harrachově. Jedná se celkem o osm desítek lůžek s možností stravování,“ uvedla dolní komora.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.