Lední medvědi v Zoo Praha cítí jaro: TOM A BERTA LAŠKUJÍ | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 10. srpna 2022

Svátek slaví Vavřinec, zítra Zuzana

Lední medvědi v Zoo Praha cítí jaro: TOM A BERTA LAŠKUJÍ

Když zasvítí sluníčko, dají si spolu s chutí i medvědí zmrzlinku.
Když zasvítí sluníčko, dají si spolu s chutí i medvědí zmrzlinku. (Foto Aha! – Karel Kopáč, Petr Hamerník, Oliver Le Que)

Lední medvědi Tom (14) a Berta (18) v Zoo Praha spolu začínají opět po roce laškovat. Je to neklamná známka toho, že co nevidět mezi nimi vzplane milostná vášeň.

Tom zbožňuje hračky a dovádění ve vodě po celý rok. Berta je mnohem serióznější. V posledních dnech s ním ale stále častěji plave v bazénu a je mnohem hravější. „Je vidět, že se u ní již mění hormonální hladina. Vypuknutí říje čekáme každým dnem,“ říká chovatelka Denisa Zběhlíková. Jak namlouvání u ledních medvědů vypadá? Otírají se o sebe, očichávají se a častěji společně plavou ve vodě. „Samec také ochutnává moč samičky, aby zjistil, v jaké fázi říje se nachází,“ prozrazuje chovatelka.

Je jich stále méně

Domovem těchto velkých šelem je severní polární kruh. Počty ledních medvědů klesají. Po časech pytláctví a znečišťování přírody těžbou ropy a zemního plynu je dnes pro ně největší hrozbou oteplování a ubývání ledu. Nemohou lovit a vyčerpávají se plaváním na stále větší vzdálenosti.

Světový den

Světový den ledních medvědů připadá na 27. března a chystá se ho zítra bohatým doprovodným programem oslavit s návštěvníky i Zoo Praha.

Přečtěte si
-bello-
26. 2. 2022 • 16:32

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.