S koncem Vánoc přichází i nepopulární povinnost: Jak se zbavit stromku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. prosince 2022

Svátek slaví Julie, zítra Dana

S koncem Vánoc přichází i nepopulární povinnost: Jak se zbavit stromku

Stromek vyhazujte jen na sběrné místo určené městem. Nebo ho rozštípejte a spalte doma.
Stromek vyhazujte jen na sběrné místo určené městem. Nebo ho rozštípejte a spalte doma. (Foto scom)

Zdobení vánočního stromku je zábava a zážitek pro celou rodinu. Jakmile ale nazraje čas na jeho odstrojení, už se do práce nikomu moc nechce. Těchto pět tipů vám pomůže udělat to jednoduše a čistě.

1. Nečekejte na jehličí

Stromek by se měl podle tradice odstrojit do první neděle po svátku Tří králů (9. ledna). A podle jiné tradice může chránit vaši domácnost před zlými silami až do Hromnic (2. února). Takže vám může ještě pár posledních dní zdobit domácnost. Jestli ale začal opadávat, byla by s ním čím dál větší potíž a je lepší to udělat hned. Jehličky na stromku budou držet pevněji, když je přestříknete lakem na vlasy.

2. Řetěz naviňte

Z kusu kartonu od vánočních dárků si vytvořte improvizovanou špulku, na kterou řetěz naviňte. Nebude se vám šmodrchat a příští rok ho snadno rozpletete. Postačí i tvrdý střed od role balicího či pečicího papíru nebo utěrek.

3. Sklo místo vajec

Křehké skleněné ozdoby se těžko skladují. Menší velikosti koulí ale skvěle pasují do prázdného plata od vajec. Nejen﷯ že se vám nepoškrábou a neobouchají, ale ještě je do plata můžete roztřídit podle barev.

4. Nejbezpečnější je prostěradlo

Jak dostat stromek plný pichlavých jehliček co nejsnáz z obýváku? Řešení je hned několik. Nejčistší a nejrychlejší, ale také nejnebezpečnější je vyhodit ho z okna či balkonu. Samozřejmě musíte dát pozor na auta a kolemjdoucí, sebemenší poryv větru nebo nepřesná muška by vám mohla zadělat i na stotisícové škody na autech či dokonce kriminál, když někoho trefíte. Stromek můžete i rozřezat na menší díly a ty pak odnést, ale nevyhnete se složitému úklidu jehliček a lepkavé smůly. Nejjistější je, pod stromek rozprostřít staré prostěradlo a jím ho pak pevně ovinout a utáhnut. Pak můžete projít až ke kontejneru bez rizika a jehličnaté cestičky.

5. Slaďte termíny s městem

Obce na sběr vysloužilých vánočních stromků zpravidla instalují kontejnery. Zkontrolujte si, kdy budou přichystané někde poblíž vás, a využijte je. Jinak vám hrozí problémy s tím, kam stromek umístit. Když ho prostě pohodíte u kontejnerů na odpad, vystavujete se riziku pokuty.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.