Tohle byl rok 2021 ve světě vědy a techniky! Srdce z titanu, pařící vepříci...
Může se zdát, že se vědecká obec v uplynulém roce zabývala jen a pouze covidem. Opak je pravdou, zprávy o pozoruhodných objevech zkrátka jen nějak zapadly. A to je velká škoda! Odborníci se totiž skutečně činili a některá jejich zjištění jsou velkým příslibem do budoucna.
Titanové srdce
Už 50 let se vědci usilovně snaží vyrobit umělé srdce. A výsledek je na dosah. Titanový orgán BiVACOR, který byl v loňském roce představen, funguje na principu kruhového čerpadla zavěšeného mezi magnety, které pumpuje krev dál do těla. Proběhly experimenty na zvířatech a první ostrá zkouška na lidském pacientovi je na dosah.
Naděje pro nevidomé
Vědcům se podařilo transplantovat lidskou sítnici do oka opice. A to bez jakýchkoli vedlejších účinků nebo imunitní reakce. Už brzy by mohlo jít o efektivní způsob léčby slepoty. Ještě než se začne tento způsob testovat na lidech, čeká však odborníky série pokusů na opicích se zhoršeným zrakem.
Opičí mutanti?
V dubnu se biologům ze San Diega podařilo vložit lidské kmenové buňky do opičího embrya, které v laboratoři přežilo 20 dní. To je v porovnání s podobnými experimenty dosud nejdéle. V budoucnosti by prý podobné pokusy mohly pomoci ve studiu nemocí a zkoumání účinků některých léků bez provádění klinických studií na lidech. „Budeme také moci sami řídit růst některých orgánů, které bychom později mohli použít pro transplantaci,“ dodal ředitel centra, profesor Henry Greely. Pokus však vyvolává etické otázky ohledně toho, zda se experiment nemůže zvrtnout…
Prasátka gambleři
Další důkaz o tom, že vepříci jsou možná chytřejší a důvtipnější než lidé! Když vědci zjistili, že prasata bez problémů zvládají hrát jednodušší videohry (joystick ovládala pomocí čenichů), rozdělili je na dvě skupiny. Jednu hlasitě povzbuzovali, druhou nikoli. A překvapivě ta prasátka, která kolem sebe měla fanoušky, dosahovala ve hře lepších výsledků než jejich osamocení kolegové.
Robot mluví jako člověk
Do loňského roku se žádné technologické firmě nepodařilo vyrobit robota, který by dokázal pohybovat ústy stejně jako lidé. Vrásčitý pán jménem Euclid to ale dokáže. Jeho rty jsou naprogramovány v naprosté synchronizaci s řečí, takže byste při rozhovoru s ním ani nepoznali, že mluvíte s člověkem umělým.
Černé oko na Slunci
Dosud nejdetailnější snímek tzv. sluneční skvrny pořídil teleskop Daniel K. Inouye na Havaji. Budoucí výzkum této fascinující struktury, která vypadá trochu jako Sauronovo oko z Pána prstenů, pomůže předpovídat sluneční erupce, které na Zemi často narušují signál GPS i internetové připojení.
Drogy jako léčiva
Halucinogenní houbičky a LSD na recept? Možná už brzy! Zdá se, že tato psychedelika fungují minimálně stejně dobře jako některé léky pro pacienty s duševními chorobami. Obsahují totiž psilocybin, látku, která je jim svou strukturou i účinky podobná. „Již jsme zahájili experimentální léčbu u pacientů s mentální anorexií a máme velmi dobré výsledky,“ tvrdí autor studie profesor David Nutt. „Nežádoucí účinky jsou dokonce slabší než u schválených léčiv. V roce 2022 se chystáme psilocybin použít i pro léčbu obsedantně kompulzivní poruchy.“
Proč kočky milují krabice?
Možná jste si toho u svého čtyřnohého miláčka taky všimli – kočky milují sezení nebo povalování v krabicích. Vědci z Kolumbijské univerzity v New Yorku ale zjistili, že nejde ani tak o krabice jako spíš o ohraničený prostor. Na zem vyznačili čtvercové pole a ukázalo se, že všechny chlupaté účastnice experimentu se postupně uvelebily v něm namísto toho, aby sebou plácly kamkoli do volného prostoru. „Kočky se tak zřejmě cítí bezpečněji. Vychází to z jejich lovecké povahy,“ píše se ve studii.
Jak mluvili neandertálci?
Neandertálci pro nás ještě nedávno byli tvorové jen málo podobní lidskému pokolení. Na to, že by se dorozumívali pomocí řeči, jsme ani nepomysleli! Loni však španělští paleontologové všechny vyvedli z omylu. Sluchové ústrojí druhu homo sapiens bylo podle nich schopné zaznamenat všechny zvuky na frekvenci kolem 4 – 5 kHz, což napovídá tomu, že mezi sebou mohli normálně mluvi