Nový ministr vnitra Vít Rakušan: Přijdou nová opatření! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. dubna 2024

Svátek slaví Anastázie, zítra Irena

Nový ministr vnitra Vít Rakušan: Přijdou nová opatření!

 Nový ministr včera poprvé šéfoval krizovému štábu. Nová pravidla se dozvíme zítra.
Nový ministr včera poprvé šéfoval krizovému štábu. Nová pravidla se dozvíme zítra. (Foto Aha! – D. Malík, archiv, ČTK/O. Deml, Twitter Ministerstva vnitra ČR)

Poprvé pod novým vedením včera zasedl Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). A od nového vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (43, STAN) přišla jasná zpráva. Konec nouzového stavu neznamená konec opatření. A vláda ve středu projedná proticovidová pravidla do konce roku!

Přesto, že nouzový stav skončí 25. prosince, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61, TOP 09) má na zítřejší jednání vlády přinést konkrétní sadu opatření proti covidu. „Štáb dal úkol ministru zdravotnictví, aby ve středu na vládu přišel s konkrétní sadou opatření, která by měla platit do konce roku,“ řekl po jednání Rakušan. Podle něj se budou řídit hlavně pandemickým zákonem, jaká konkrétní opatření jsou ve hře, ale prozradit nechtěl.

Bývalá vláda uvrhla Česko do stavu nouze 26. listopadu a zakázala s tím vánoční trhy, mezi 22.00 a 5.00 uzavřela restaurace, bary či kluby a omezila kulturní, sportovní a vzdělávací akce, kam může maximálně 1000 sedících lidí. Lepší fungování Rakušan chce také lepší fungování ÚKŠ. Podle něj má štáb fungovat jinak a jednodušeji. „Mnohokrát tu byly duplicity a na vládu směřovala opatření ze dvou směrů,“ dodal. Scházet se také budou i ministři, jejichž rezortů se covidová opatření dotýkají. Ti se tak sešli poprvé už včera a formálně mají být pracovní skupinou Bezpečnostní rady státu. ÚKŠ tvoří zástupci 13 ministerstev a pak např. šéf Správy státních hmotných rezerv, policejní prezident, šéf hasičů, náčelník generálního štábu armády nebo hlavní hygienička.

Babišovu vládní radu zruší

Už v neděli oznámil ministr vnitra Vít Rakušan, že Rada vlády pro zdravotní rizika, která vznikla loni v červenci na popud expremiéra Andreje Babiše (67, ANO), zanikne. V jejím čele byl premiér a členy byli ministři zdravotnictví, obrany a vnitra, předseda Asociace krajů, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a odborníky na zdravotnictví zastupoval epidemiolog Petr Smejkal (49). Podle Rakušana rada deformovala systém krizového řízení. To zopakoval i včera na tiskové konferenci, když oznámil, že osud rady je již zpečetěn.

Vědci žádají nouzový stav

Nový kabinet se nechystá prodloužit nouzový stav, který skončí 25. prosince. S tím ale nesouhlasí vědci z Učené společnosti ČR. Ti vládu požádali v otevřeném dopisu o prodloužení stavu nouze, jelikož se obávají růstu epidemie covidu-19 kvůli variantě omikron. Podle premiéra Fialy je možné opatření dělat jinými prostředky v souladu s pandemickým zákonem.

Omikron v Evropě: Překonal už Jihoafrickou republiku!

Podle Státního zdravotního ústavu bylo k 17. prosinci ve světě potvrzeno a nahlášeno do mezinárodních systémů 7697 případů varianty omikron. Jde tak zhruba o 500% nárůst oproti minulému týdnu. V české republice šlo k 17. 12. o celkem 6 potvrzených případů. Ve světě hlásí z celkového počtu celogenomovou sekvenací potvrzených případů omikronu 1247 nákaz Jihoafrická republika a 5243 pochází z Evropy. Nejvíce z Velké Británie, kde jde o 4116 potvrzených infekcí omikronem. Ústav v Česku předpokládá skryté šíření této varianty a navrhuje podrobnější testování 30 % vzorků místo stávajících 10 procent.

Přečtěte si
j.p.toman
23. 12. 2021 • 11:43

Přijdou i noví ministři.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.