Merapi se nadechujeke zničujícímu výbuchu...

JAKARTA – Mraky popílku nad sopkou Merapi (3000 m) na ostrově Jáva v Indonésii dosahují výšky až čtyř kilometrů. Vědci předpovídají, že každým dnem sopka vybouchne.
Mraky popílku nad sopkou Merapi (3000 m) na ostrově Jáva v Indonésii dosahují výšky až čtyř kilometrů. Vědci předpovídají, že každým dnem sopka vybouchne. Úřady už nařídily v okolí evakuaci desetitisíců obyvatel, ti ale odmítají opustit své domovy. Co jim hrozí? Co se stane, až sopka bouchne?
Zničené tisíce domů! Možná až stovky mrtvých. Při výbuchu sopky Merapi v roce 1930 zahynulo 1300 osob, zatím poslední běsnění sopky v roce 1994 si vyžádalo 60 lidských životů. Teď to ale vypadá na mnohem větší výbuch. „Sopky vznikají na místech, kdejsou trhliny v zemské kůře. Přibližně v místech, kde se posunují dvě zemské desky proti sobě,“ vysvětluje německý expert Martin Zimmer (44) z geocentra v Postupimi. Horká hornina ze zemského jádra (teplota asi 4700 °C) stoupá trhlinou nahoru. Na povrchu se ochladí, nakupí se do kužele – tak vzniká sopečná hora. „Vytvoříli se při ochlazování z lávy špunt, vulkán se ucpe,“ říká Zimmer. Na první pohled to vypadá, že sopka spí: „Ale uvnitř stále stoupá tlak.“ Ten pak začne trhat vrchol sopky. Nejdříve létá popel a drobné kamínky, později začne vytékat i rozžhavená láva. I na zemském povrchu má teplotu stále kolem 500 °C.
Sopka Merapi se nyní připravuje k mohutnému výbuchu. „A při něm by se mohl urvat celý kužel sopky,“ varuje Zimmer.