Účet pro Sněmovnu: Jak dřeli vaši poslanci?

Říká se, že čím méně zákonů projde, tím líp. Tímto heslem se asi řídili současní poslanci, kterým za necelý měsíc skončí mandát. Sice měli skoro dvojnásobek schůzí oproti předchozí Sněmovně, zato zákonů schválili poskrovnu. A v čem dalším pokulhávali? Aha! jim vystavilo účet!
V aktuálním funkčním období byl počet schůzí Sněmovny opravdu rekordní. Poslanci se na společná jednání sešli dohromady 118krát. Počet se navýšil hlavně kvůli koronavirové pandemii, kdy zákonodárci přijímali jednu změnu za druhou. To také souvisí s dalším rekordem. Oproti minulým obdobím, kdy poslanci hlasovali průměrně osmtisíckrát, to bylo v tomto volebním období více než 10 000krát.
Neumí to řídit
Nejdéle sloužící poslanec v historii Marek Benda (52, ODS) za rekordy nevidí jenom covid. „Vládní koalice není schopná Sněmovnu efektivně řídit a svolává se spousta mimořádných schůzí . Došlo to až do takové absurdity, že je svolávají vládní poslanci,“ řekl Aha! politik, který v parlamentní lavici zasedá s dvouletou pauzou už od roku 1990. Podle šéfa dolní komory Radka Vondráčka (47, ANO) je na vině také více stran v Parlamentu, než bylo dříve. „Atmosféra je více konfrontační a to všechno s sebou nese větší počet zákonů. Ti, co je navrhují, navíc už vědí, že se to nestihne. Je to spíše jejich gesto,“ sdělil Aha! s tím, že více návrhů předkládal i kabinet premiéra Andreje Babiše (67, ANO).
Více návrhů, ale...
A podobně mluví i sněmovní statistiky. Počet návrhů zákonů, které měla dolní komora projednat, byl v porovnání s předchozím období vyšší. Ve Sbírce zákonů jich ale vyšlo méně. Za toto období jich bylo 314, v minulém o 43 víc. Už nyní je navíc jasné, že nejméně asi 340 návrhů spadne pod stůl.
TOP 3 největší absentéři? Babiš, kníže a poslankyně SPD!
Na schůzování nejvíce kašlou premiér Andrej Babiš, nejstarší poslanec Karel Schwarzenberg (83, TOP 09) a poslankyně SPD Jana Levová (44). Například premiér se dosud neúčastnil 72,7 % hlasování a omluven byl 7175krát. To doyen dolní komory Schwarzenberg chyběl na 67,7 procenta hlasování, hlavně kvůli zdraví. Na třetí příčce je již několik let poslankyně Jana Levová. Ta se nezúčastnila 67,5 procenta hlasování. Jenže za poslední rok kvůli covidu zasedala Sněmovna v některých případech v polovičním počtu a poslanci se během jednání střídali.
KOLIK BEROU POSLANCI
- Předseda: 243 800 Kč
- Místopředseda: 173 200 Kč
- Předseda výboru, komise a delegace: 127 800 Kč
- Řadový poslanec: 90 800 Kč