COŽE? Znovu na vakcínu? Aha! ví, jak to bude
Čas plyne jako voda, a pokud už jste se nechali očkovat mezi prvními, je možné, že vám účinnost vakcíny klesá. Do toho je tady ještě dějový zvrat: mutace delta. To tvrdí ministerstvo zdravotnictví i vakcinologové. Co s tím?
Většina lidí si bude moci dojít pro dodatečnou – pro většinu lidí třetí – dávku proti covidu, která jim má posílit obranyschopnost.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) během bezregistračního očkovacího dne v pražském obchodním centru na Chodově (12. 7. 2021)
1* Kdy se začne očkovat třetí dávka?
Očkovat se bude od 20. září. Už 10. září dostanou lidé, kterých se to týká, SMS s instrukcemi, kde se registrovat.
2* Pro koho je?
Doporučená bude další dávka vakcíny zejména lidem nad 60 let, ale mohou si na ni dojít všichni, kdo už očkování (ať už jednodávkové schéma či dvoudávkové schéma) dokončili. Dostat ji půjde 8 měsíců po dokončeném očkování.
3* Kdo ji bude očkovat?
Třetí dávku půjde dostat u praktických lékařů či v nemocnicích – velká očkovací centra se začnou v září postupně rušit.
4* Bude to povinné?
Ne, jako vždy jde o dobrovolné očkování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34, za ANO) dokonce včera ubezpečoval, že nikomu kvůli tomu, že nepůjde na třetí dávku, nezčervená aplikace Tečka.
5* Co tahle dávka udělá?
Podle České vakcinologické společnosti, která sbírala data po celém světě, 5 – 10krát zvýší hladiny protilátek a také zvýší počet paměťových buněk, což pomůže organismu, setká-li se s rizikovou delta variantou.
6* Kdo má dle doporučení ministerstva a vakcinologů dostat takzvanou posilovací dávku?
Senioři ve věku 60 plus let, osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením, nebo v domovech se zvláštním režimem. Dále také osoby s chronickými onemocněními s predispozicí k těžkému průběhu nemoci covid-19 a v neposlední řadě také zdravotníci a pracovníci v zařízeních sociálních. Jsou to lidé, kteří byli očkováni mezi prvními, a proto u nich imunita nejdříve vyprchává.
7* Komu ještě doporučují další dávku?
Těm, kteří mají oslabenou imunitu anebo těm, kterým hrozí rychlejší vyprchání imunity proti onemocnění covid-19. Mělo by jít o lidi se zhoubnými nádory, lidi po transplantaci orgánu či kmenových buněk, s pokročilou či neléčenou infekcí HIV, lidé, kteří berou kortikosteroidy, podstupují některé druhy biologické léčby nebo berou léky, které záměrně potlačují imunitu. Tito lidé by u nově zahájeného očkování měli dostat třetí dávku 4 až 8 týdnů po druhé dávce dvoudávkové vakcíny.
8* Která vakcína je pro očkování další dávky vhodná?
Je doporučeno použít stejný typ mRNA vakcíny (sem patří Pfizer a Moderna), který byl použit pro základní očkování. Pokud ale tento typ vakcíny nelze sehnat, lze použít jiný. Jestli jste byli očkováni vektorovou vakcínou (sem patří AstraZeneca), posilovací dávku dostanete mRNA vakcínou.
9* Proč stát místo dalšího plošného očkování neotestuje u lidí protilátky a nenaočkuje je podle toho?
Dle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka není efektivní každého člověka individuálně ošetřit před a po očkování. Navíc by nestačilo zjistit hladinu protilátek, musely by se šetřit i paměťové buňky, což je časově i finančně náročné. Místo toho se vychází z dat vygenerovaných v tzv. vzorových skupinách.
10* Už se někde jinde ve světě očkuje třikrát?
Ano, mimo jiné v Izraeli, Maďarsku, Chile, Srbsku či Německu. Schválená je například ve Francii a Rakousku. Průkopník očkování Izrael eviduje, že přeočkování zatím asi 2 milionu lidí, už pomohlo snížit počet vážných případů onemocnění.
Hrozba „černé mutace“: Profesor Hořejší o variantě covidu, která by nás vrátila na počátek pandemie