Vědecká studie odhalila... Pes pozná, když lžete! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 1. dubna 2023

Svátek slaví Hugo, zítra Erika

Vědecká studie odhalila... Pes pozná, když lžete!

Pořádný šok přináší majitelům pejsků nový občanský zákoník. Jejich zaběhnutý čtyřnohý miláček už po dvou měsících může patřit někomu jinému!
Pořádný šok přináší majitelům pejsků nový občanský zákoník. Jejich zaběhnutý čtyřnohý miláček už po dvou měsících může patřit někomu jinému! (scom)

Lidová moudrost praví, že psi vycítí zlého člověka. Podle nové studie ale navíc poznají, kdy jim člověk lže!

Vědecký tým z Vídeňské univerzity v rámci svého experimentu zkoumal chování 260 čistokrevných psů. Prostředník (Komunikátor) si nejprve získal jejich důvěru, načež každému psu ukázal dva neprůhledné kbelíky A a B – A byl prázdný a v B se skrývalo psí žrádlo. Komunikátor nejprve psa pobízel, aby se šel nakrmit z kbelíku B, protože v něm má jídlo. Poté přišla třetí osoba, která před psíma očima žrádlo přesunula do kbelíku A. Když pak Komunikátor psu tvrdil, že žrádlo je stále v kbelíku B, dvě třetiny zkoušených psů ho ignorovaly a šly se najíst z kbelíku A. „To znamená, že psi slepě neposlouchají příkazy, ale spoléhají se na vlastní rozum,“ říká autor studie Ludwig Huber. Pro porovnání, děti mladší pěti let a lidoopi během podobných experimentů špatnou instrukci v drtivé většině případů uposlechli...

Radostné skákání?
Spíš mají zlost... Každého páníčka zahřeje u srdce, když se vrátí domů a pes na něj začne nadšeně skákat. Ale pozor! Podle trenéra psů Martina Rüttera tím psi nevyjadřují radost, ale vztek. „Snaží se vám ukázat, jak je štve, že jste je nevzali ven s sebou,“ tvrdí Rütter.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.