LED osvětlení jako jasná volba: Důvody jsou jasné | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

LED osvětlení jako jasná volba: Důvody jsou jasné

 (Shutterstock)

Stavíte aktuálně nový dům, nebo výrazně rekonstruujete stávající bydlení? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně se vyplatí dát si práci s výběrem světelných zdrojů. Aktuálně se na trhu pochopitelně nejvíce prosazuje LED osvětlení. Proč? Důvodů je spousta a mohli bychom o nich mluvit takřka do nekonečna. My v následujících řádcích shrneme ty nejdůležitější, které se skloňují zřejmě nejčastěji. Možná se nakonec přesvědčíte o tom, že se jedná fakticky o jedinou schůdnou volbu.

Minimální spotřeba na prvním místě  

Je to právě spotřeba, kterou se světelné zdroje mnohdy liší doslova markantně. Aktuálně se na trhu stále nacházejí nejrůznější úsporné žárovky a svítidla fungující na jiném principu než LED osvětlení. Cenově vyjdou o něco levněji, nicméně z hlediska ekonomie provozu prohrávají na plné čáře. Jen pro představu můžeme uvést malé srovnání. Zatímco klasická wolframová žárovka schopná dokonale osvětlit pokoj má spotřebu klidně i 50 W, LED světelný zdroj si vezme například jenom 7 W. Samotnou úsporu si tedy člověk spočítá velmi jednoduchým způsobem.  

Jen tak se nepokazí  

Klasické světelné zdroje se vyznačují také minimální trvanlivostí a výdrží. Také jste si určitě říkali, aby vaše žárovka nepraskla. U LED osvětlení se ničeho takového bát nemusíte. Přímo v samotném svítidle nemá co prasknout, jelikož neobsahuje žádné wolframové vlákno. Tím pádem se LED žárovky běžně montují také do světel, která se spouští fotobuňkou. Neustálé blikání takovémuto světlu vůbec nevadí. Venkovní i vnitřní LED světelné zdroje jsou běžnou součástí bydlení, která bez problémů vydrží klidně i desítky let.  

Široké spektrum barev  

Cena elektřiny v roce 2021 by se měla podle všeho zvyšovat, takže ekonomické hledisko bylo nesmírně důležité. Přesto je třeba dbát i na samotný charakter světla. U LED svítidel se lze setkat s mnohými barevnými odstíny, jež vypadají určitě zajímavě. Ne, na mysli nemáme žádnou divočinu, ale spíše klasické barvy světla. Hodně oblíbená je především teplá bílá, případně klasická žlutá. Jinak se k osvětlení exteriérů především veřejnějšího charakteru používá také studená bílá.

Svítidla v mnoha podobách  

Velkou výhodou LED technologie je bezesporu fakt, že svítidla lze sehnat v mnoha zajímavých variacích. Jakýsi standard pochopitelně představují LED žárovky, jež jsou tvarově totožné s těmi klasickými. Jinak jsou ale také hodně oblíbené LED pásky a LED panely. Prvně jmenované představují vynikající alternativu podsvětlení kuchyňského koutu nebo kuchyně. LED panely se hodí prakticky kamkoli a skvělou atmosféru dokážou vykouzlit klidně i na chodbě nebo v obývacím pokoji. Barevné spektrum je u nich také široké a rozměry budete řešit podle potřeby.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.