Müllerová z Home4Pets radí: Jak se zorientovat při výběru mazlíčka a nenaletět množitelům | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Müllerová z Home4Pets radí: Jak se zorientovat při výběru mazlíčka a nenaletět množitelům

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Instagram @harvey.thesharpei)

Kdekdo si v dnešní době pořizuje psa, zahání samotu, potřebuje kamaráda v době, kdy je všude zavřeno, chybí nám sociální kontakty. Situace došla tak daleko, že pes se stal nedostatkovým zbožím a čeká se na něj fronta.

Nové »doma« pomáhá opuštěným a často týraným chlupáčům hledat také zakladatelka Home4Pets Yvona Müllerová (58), která se již dvanáct let úspěšně bije za jejich práva a pomohla se svými kolegy prosadit i několik zásadních legislativních změn. Nemálo lidí si pořizuje psa, aby zahnali nudu. Nebojíte se, že po návratu k běžnému životu skončí tihle psi jako nechtění v útulku?

„O psy je nyní opravdu enormní zájem. Evidujeme i deset zájemců na jednoho psa, a to už se jedná o lidi, kteří prošli hrubou selekcí od proškolených kolegyň na telefonu. Samozřejmě nikdo nemůže zaručit, že až se lidem zase rozjede běžný život, tak psa nevrátí. Ale spíše registruji, že již delší dobu o pořízení psa uvažují, a teď si řekli, že je vhodná příležitost pořídit si nového člena rodiny a být s ním doma. Takže situace využívají k tomu, aby si splnili to, co už dlouho chtěli.“

Co kromě zvýšeného zájmu způsobilo takový nedostatek psů?

„Roli hraje i to, že se uzavřely hranice, nedostane se sem tolik psů, jak bylo v minulosti běžné. Navíc chovatelé psů nemohou jezdit krýt své fenky do zahraničí a vyčkávají. Takže se do určité míry zúžila nabídka psů a především vzrostla poptávka.“

Jak se rozhodovat, když si nejsem si jista, zda je lepší pomoci nějakému z útulku nebo raději z chovatelské stanice či na inzerát?

„To je individuální, a proto je fajn se s někým poradit. Osobně vidím jen dvě možnosti. A to pejsek z útulku, nebo pejsek s průkazem původu z ověřené chovatelské stanice, pokud z nějakého důvodu chci určité plemeno. O chovatelské stanici si celkem jednoduše zjistíte informace od klubu toho kterého plemene pod ČMKÚ (Českomoravská kynologická unie – pozn. red.) nebo od jiných chovatelů. Rozhodně striktně nedoporučujeme brát si psa bez průkazu původu z inzertního serveru!“

Co dalšího je potřeba vzít v úvahu?

„Podstatné je, aby rodina dobře zvážila na jaké plemeno, stáří psa, velikost a temperament mají podmínky. Také jaké jsou jejich časové možnosti, jaký vedou život, co se aktivit týče, jak staré mají děti atd. Aby se nestalo to, že si člověk se sedavým způsobem života, který vyznává zejména pohodlí a nerad chodí ven, popř. workoholik nebo mamina na plný úvazek pořídí jack russella jen proto, že je malý a hezký.“

Odkud se do vašeho azylu obvykle zvíře dostane?

„Máme možnost provádět odchyty opuštěných psů, ale povětšinou spolupracujeme s různými organizacemi u nás i na Slovensku. Zachraňujeme psy z množíren, různých přemnožených smeček nebo ze slovenských romských osad, kde je situace opravdu tristní.“

Jak prověřujete potenciální majitele?

„Nejprve je to telefonická, pak e-mailová lustrace a ve finále musí přijet celá rodina, abychom poznali všechny členy domácnosti, včetně dětí. Už několikrát se nám stalo, že jsme odmítli pejska vydat, protože jsme zjistili, že děti nejsou dostatečně vychované, aby se u nich zvířátko mělo fajn. Věřím své dlouholeté intuici, ale samozřejmě nikdy nelze s úplnou jistotou odhalit, že vás chce někdo obelhat. Zásadní je ale schopnost z mnoha úhlů pohledu ověřit, zda je právě tento psík vhodný právě pro tohoto člověka či rodinu“

Jak se organizace Home4Pets za deset let od svého založení posunula?

„Od začátku primárně pomáháme týraným a opuštěným zvířatům. Poskytujeme jim dočasnou péči, uzdravujeme je fyzicky i psychicky a hledáme nové domovy. V průběhu let jsme ovšem zahájili mnoho dalších aktivit, jednou z nich jsou legislativní procesy. Byli jsme iniciátory novely trestního zákoníku a i díky naší práci se podařilo prosadit poměrně razantní úpravu legislativy ve smyslu potírání množíren a zvyšování trestů za týrání zvířat. Stejně tak aktivně jsme se angažovali i v novelizaci zákona na ochranu zvířat proti týrání, který 1. února vstoupil v platnost. A v tomto duchu pokračujeme dál, protože je stále na čem pracovat.“

Celý článek a snímky najdete v tištěné verzi Aha! 25.4.2021

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.