Bonita v kostce: co to je a jak vám může pomoci se získáním půjčky?

Když vyrazíte na schůzku do jakékoliv úvěrové společnosti, dříve či později stoprocentně dojde řeč na vaši bonitu. Spousta lidí se s tímto pojmem párkrát v životě setkala, ne každý má ale jasno v tom, co se pod ním skrývá. Avšak neděste se, dnes si jeho význam vysvětlíme a povíme si i to, jak bonitu můžete využít ve svůj prospěch.
Ukazatel schopnosti splácet půjčku Kvůli televizním a internetovým reklamám to může vypadat, že banky a nebankovní společnosti rozdávají půjčky v podstatě na potkání. Realita je však docela jiná a je to logické - úvěrové firmy nechtějí jen tak ledajakého klienta, ale takového, který jim vypůjčenou částku vrátí včas a s veškerými úroky. Jak ho ale poznají? Právě podle jeho bonity.
Úvěroví poskytovatelé tento pojem vytvořili, aby díky němu dokázali rozpoznat důvěryhodnost žadatele o půjčku. V podstatě se jedná o vyhodnocení finančního jednání a celkové situace člověka, na jehož základě se pak určuje maximální limit úvěru a často i výše úrokové sazby. Z hlediska přívlastků tu platí přímá úměra - čím je bonita vyšší, tím lépe.
Velkou roli hrají příjmy i úvěrová historie Zhodnocení bonity žadatele o půjčku se odvíjí od několika zásadních faktorů, z nichž každý hraje velmi zásadní roli. Patří mezi ně jak osobní údaje, se kterými toho příliš neuděláte, tak další faktory, které naopak ovlivnit můžete. Konkrétně poskytovatele bude zajímat:
● věk žadatele - čím je vyšší, tím je bonita nižší, jelikož léta navíc znamenají větší riziko onemocnění a úrazů, které mohou být důvodem k neschopnosti splácet;
● dosažené vzdělání - vyšší je samozřejmě lepší, jelikož obvykle znamená lepší uplatnění na trhu práce a také vyšší platové ohodnocení;
● povolání - některé druhy zaměstnání přinášejí větší stabilitu, což pro některé společnosti bývá taktéž zásadní;
● příjmy žadatele - půjčku musíte mít z čeho splácet, a pokud jste ve zkušební době, pracujete na dohodu nebo jste nezaměstnaní, mohlo by to znamenat problém;
● pravidelné výdaje - s příjmy úzce souvisí také výdaje, zejména ty pravidelné, a proto počítejte s tím, že poskytovatel bude potřebovat vědět o vašich splátkách, nájemném, pojistném a podobných výdajích;
● úvěrová historie - nyní nemáme na mysli pouze stávající úvěry, ale i ty minulé, takže pokud jste se několikrát zpozdili se splátkou nebo věci nechali zajít ještě dál, počítejte s tím, že se to vaše společnost dozví;
● rodinný stav - děti znamenají závazky a každý takový závazek opět představuje větší riziko, že se člověk dostane do problémů.
Nyní už víte, jaké věci budou úvěrovou společnost zajímat, a určitě už i tušíte, jak to dopadá, když potenciální klient některá z kritérií nesplňuje - o půjčce si může nechat jenom zdát. Berte na vědomí, že všechny položky nemají stejnou váhu a nejzásadnější z nich bude určitě váš příjem, který jasne ukazuje, zda pro vás splácení může představovat problém či nikoliv.
Pro ty, kteří sice mají příjmy, ale nemohou je doložit řádnou smlouvou, potvrzením zaměstnavatele nebo opisem daňového přiznání, existují takzvané půjčky bez doložení příjmu. Název může být trošku matoucí, protože příjmy dokládat musíte, avšak stačí vám k tomu výpis z bankovního účtu, což vám věci velice usnadní.
Bonita nehraje proti vám, ale pro vás Pamatujte na to, že bonita není něco, co by vám mělo ublížit - spíše naopak. Pokud vám úvěrová společnost neschválí úvěr, má k tomu nejspíš dobrý důvod. Pokud je tedy přesvědčená o tom, že nejste stoprocentně připraveni na sjednání úvěru, nejenže by schválením žádosti riskovala, že přijde o peníze, ale zároveň by ohrozila vaši vlastní finanční bezpečnost, což byste ani vy určitě nechtěli.