Jak vybrat správné svatomartinské

Svátek sv. Martina není jen příslibem zimy, ale i oslavou svatomartinského vína! A ani letos to nebude jiné. I když na různé slavnosti a košty můžete zapomenout, vychutnat si víno můžete i v pohodlí domova a s přáteli si ťuknout na dálku.
Letošní rok vinařům nachystal řadu překážek. Kromě koronaviru jim práci kazily i deště a plíseň. Přestože někde sklizeň probíhá dokonce i teď, milovníci svatomartinského o oblíbený nápoj nepřijdou. Na trh míří okolo 1,75 milionu lahví svatomartinského. A podle odborníků jde o povedený ročník. „Svatomartinská vína budou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru, svěží s příjemnou kyselinkou,“ říká Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra. A proč na svatomartinské nezapomenout ani letos? „Říká se, že veselá mysl je půl zdraví, a proto bychom si ani za současné situace neměli nechat svatomartinský přípitek vzít,“ dodává Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který ochrannou známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje vinařům.
- Hledejte obrázek sv. Martina na koni Chcete zaručeně kvalitní mladé víno? Tak hledejte na lahvi etiketu s obrázkem svatého Martina na koni. Chlubit se touhle značkou totiž můžou jen mladá vína, která prošla pečlivým hodnocením odborné komise.
- Pátrejte v obchodech i na e-shopech Nenechte se covidem připravit o svatomartinské. „Moravská a česká vína patří k hezkým chvílím v našich životech a nejinak tomu bude i letos a se Svatomartinským vínem,“ říká Jaroslav Machovec. Víno si můžete objednat prostřednictvím e-shopů našich vinařů nebo koupit v obchodech.
- První přípitek by měl proběhnout 11. 11. Svatomartinským byste si poprvé měli ťuknout 11. 11., v 11 hodin 11 minut. I když to jde i později, dlouho byste to odkládat neměli. „Abyste si mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, je potřeba jej spotřebovat nejpozději do jara,“ doporučuje sommeliér Babisz.
- Odrůda to jistí Pod značkou Svatomartinské je možné vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, u růžových o Modrý Portugal, Svatovavřinecké, a Zweigeltrebe, u červených o Svatovavřinecké a Modrý Portugal.
- Sladká hledáte marně Máte rádi sladká a těžká vína? Tak v tom případě svatomartinské není pro vás. Jde o lehké a mladé víno, které je vždy suché. Určitě ho ale vyzkoušejte. Dnešní rok totiž přeje aromatickým odrůdám, takže zklamáni rozhodně nebudete.
- Udělejte on-line degustaci Popíjíte rádi víno s kruhu svých blízkých? Nenechte se zastavit covidem a uspořádejte s přáteli nebo širší rodinou online degustaci. Za pár let na to můžete rádi vzpomínat.
- Husa chce červené Jít si do restaurace pochutnat na husičce letos sice nejde, restaurace ale můžete podpořit nákupem u okénka. Ať už si ale husičku koupíte upečenou, nebo si ji připravíte sami doma, určitě si k ní dejte červené nebo růžové víno.