Rádce Aha! 5 nesmyslů o medu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 1. února 2023

Svátek slaví Hynek, zítra Nela

Rádce Aha! 5 nesmyslů o medu

Ilustrační foto
Ilustrační foto (iStock)

Většina z nás při léčbě prvních náznaků rýmy sáhne po zázvorovém čaji s medem, ale možná už jste slyšeli, že med v horkém čaji ztrácí své účinky. O medu koluje řada mýtů. Víte, jak to s ním opravdu je?

1. Zkrystalizovaný už není kvalitní Krystalizace je pro med přirozenou vlastností a důkazem toho, že je med kvalitní a že s ním nebylo nešetrně manipulováno. „Doba, za jakou dojde u medu ke krystalizaci, závisí na podílu fruktózy a glukózy. Čím větší má med podíl fruktózy, tím později zkrystalizuje,“ uvádí pan Milan Špaček ze společnosti Medokomerc.

2. Zkrystalizovaný lze jen rozpustit Pokud vám med doma zkrystalizoval, můžete jej pak buď šetrně přivést do tekutého stavu zahřátím do 45 °C, nebo si můžete med napastovat. Toho dosáhnete tak, že med vložíte do větší nádoby, mechanicky jej rozdrtíte a potom ho po dobu několika dnů pravidelně cca 3x denně promícháte nerezovou metličkou. Už po pár dnech uvidíte, jak med mění svoji strukturu a stává se krémovým.

3. Nepotřebuje speciální skladování Medu nesvědčí světlo a vysoké teploty, proto by měl být uchováván při teplotě do 25 °C, v temnu a suchu. Můžete ho mít ve spíži, ale třeba i v lednici. Med je hygroskopický a pohlcuje vlhkost ze vzduchu a tím i pachy, proto dbejte na to, aby byla sklenice vždy dobře uzavřená a nehrozila tak kontaminace vlhkostí z vnějšího prostředí.

4. Nemůže se nikdy zkazit Dlouhá trvanlivost medu je způsobena vysokým obsahem jednoduchých cukrů, nízkým obsahem vody a antibakteriálními účinky. Pokud ale není med kvalitní a má v sobě vysoký podíl vody, může začít kvasit, proto kupujte jen kvalitní medy, které prošly přísnou kontrolou složení.

5. V horkém čaji ztrácí vitaminy Běžně připravený čaj má teplotu 80 – 90 °C, když se do něj ponoří lžička s medem a zamíchá, tak teplota čaje rychle klesne. Teplotní zátěž pak není na med tak vysoká a dlouhá, aby došlo k úplnému znehodnocení medu a v něm obsažených zdraví prospěšných látek. Med nikdy v čaji nevařte.

Recept na medový elixír

Ať už vás trápí chřipka, nachlazení, respirační onemocnění nebo chcete posílit imunitu, připravte si zázračný medový elixír, který v sobě kombinuje léčivé účinky medu, zázvoru a citronu.

POTŘEBUJETE:

2 větší citrony, 1 pomeranč, zázvor, lipový med

POSTUP:

Zázvor opatrně očistěte, aby se zachovalo co největší množství zdravých látek, kterých je nejvíce právě pod kůrou. Nakrájejte na tenké plátky nebo nudličky. Citrony omyjte a nakrájejte na tenká kolečka. Nakrájený zázvor a citron dejte do sklenice a zalijte medem. Naložený zázvor s medem a citronem nechte v chladničce odležet 3 dny a poté ho můžete konzumovat jako čaj (1 vrchovatou čajovou lžičku zalijte horkou, ne však vařící vodou), tak i samotný (např. při bolestech v krku).

Přečtěte si
koliaska
1. 4. 2022 • 06:51

Díky mockrát za článek. Co se týče medu, tak mám docela štěstí, protože mám přístup k opravdu kvalitnímu. Mám jednoho kamaráda včelaře a ten med od něj je prostě výborný. Tomu se nic nevyrovná. Letos má prý v plánu nakoupit nové úly z http­s://ww­w.vc­est.cz­/uly-a-doplnky-k-ulum_k20/ a že by prý chtěl své včelstvo ještě rozšířit, tak jsem zvědavá.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.