Rádce Aha! Jak si zajistit očkování proti chřipce | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Rádce Aha! Jak si zajistit očkování proti chřipce

Ilustrační foto
Ilustrační foto (istock.com)

Nákaza covidem-19 se rychle šíří Českem. Ovšem hrozí i další zdravotní riziko, blíží se totiž chřipkové období. A odborníci se shodují, že pokud na sebe tyto dvě infekce narazí, může to být pro některé z nás hodně nebezpečné.

Jedinou spolehlivou prevencí proti chřipce je očkování. To v minulých letech lidé podceňovali a letos se situace právě kvůli koronaviru výrazně zlepšila. Stát nechal navýšit o dvacet procent dodávky vakcíny do Česka, a k dispozici tak bude 870 tisíc kusů. Kdo by se měl nechat očkovat především? Senioři nad 65 let věku a chronicky nemocní.

Lidé s nemocnými ledvinami

Pacienti s poruchami ledvin se řadí mezi rizikovou populaci. Ve srovnání s neočkovanými se u očkovaných dialyzovaných osob chřipka objevuje v menší míře (o 13 %), méně se potýkají se zánětem plic, jsou méně často hospitalizovaní (o 16 %) a rovněž se u nich snižuje míra úmrtnosti (o 30 %).

Lidé s astmatem

Mají oproti běžné populaci až 120x větší riziko úmrtí na chřipku. Absolvují-li očkování, sníží se u nich výskyt chřipky až o 89 %. U astmatických dětí pak snižuje vznik akutních astmatických záchvatů o 41 %.

Pacienti s CHOPN

Velice rizikoví jsou pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Pokud chytí infekci, jejich potíže se rapidně zhorší. Dobrá zpráva je, že účinnost vakcinace u těžké formy CHOPN je až 75 %.

Kardiaci

Až 52x víc ohrožuje chřipka na životě kardiaky, proto by ji neměli podceňovat. Je prokázáno, že očkování u těchto pacientů může snížit výskyt cévních mozkových příhod a také počet infarktů myokardu až o 67 %.

Diabetici

Až 6x vyšší pravděpodobnost, že onemocní chřipkou, mají cukrovkáři. Bohužel ovšem i 3x vyšší pravděpodobnost, že na následky chřipky a jejich komplikace zemřou. Preventivní očkování u nich dokáže výrazně snížit výskyt chřipkového onemocnění a bylo prokázáno, že např. u pacientů s diabetem typu 2 ve věku 18 – 64 let dokáže zabránit případné hospitalizaci až z 58 %.

Přečtěte si
-bello-
4. 10. 2020 • 11:28

Dobře-víme, kdo by se měl nechat očkovat.
Postrádám ale ono : JAK SI ZAJISTIT "
( když už nejsou a uvidíme, jestli ještě budou )
Tak AHA redakce opravte si nadpis !

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.