Slavná sbírka Muchova díla přenáší návštěvníky do nové dimenze | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. prosince 2022

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Slavná sbírka Muchova díla přenáší návštěvníky do nové dimenze

Vernisáž výstavy iMUCHA si nenechaly ujít Bára Mottlová, zpěvačka Patricie z dívčí kapely Vesna a Olga Lounová
Vernisáž výstavy iMUCHA si nenechaly ujít Bára Mottlová, zpěvačka Patricie z dívčí kapely Vesna a Olga Lounová (Lucie Lusiet Levá)

Výstava celosvětově nejkomplexnější sbírky díla Alfonse Muchy poutá obrovskou pozornost od prvního dne svého otevření. Za pouhých pět dní na ni zavítaly již bezmála čtyři tisíce návštěvníků. A není se co divit.

Premiéra digitalizované části sbírky nabízí jedinečný zážitek, použité špičkové technologie uvádějí svět secese do zcela nové dimenze. Vernisáž výstavy pojaly i mnohé osobnosti českého showbyznysu jako příležitost k povyražení. Těch je ostatně v současné době i kvůli epidemiologickým opatřením jako šafránu. Na slavnostním zahájení tak nechyběla tak zvučná jména, jako Olga Lounová, Bára Mottlová, Míša Maurerová, modelka Pavlína Němcová a mnozí další. Otevření expozice si nenechal ujít ani premiér Andrej Babiš nebo výrazná tvář posledních měsíců Roman Prymula.

S největšími ohlasy se setkávají především rozpohybovaná díla. Ať již jde o vyvedeně rozmluvený a rozhýbaný autoportrét Alfonse Muchy, kouzelné krásky z Muchových mezi lidmi nejoblíbenějších plakátů, na stěně levitující předměty z Muchova vzorníku krásy užitného umění nebo ohromující ozvučené a rozpohybované výjevy monumentální Slovanské epopeje.

Líbivé umění pro všechny

Číslo návštěvnosti se nemusí zdát natolik překvapivé s ohledem na výstavní úspěch před sedmi lety, kdy se stala Nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v ČR, nutno ale podotknout, že tehdy se na ní velkou měrou podíleli cizinci. Tentokrát je návštěvnost prozatím v drtivé většině dílem českých milovníků díla Alfonse Muchy,“ připomíná Richard Fuxa, autor výstavy. Ten také dodává, že jej zájem tuzemských návštěvníků velice těší a je rád, že se ukazuje, jak moc je u Čechů Mucha oblíben i po více než sto letech.

Kousek svého Muchy domů

Alfons Mucha nejenom že byl ohromným vlastencem, ale především jeho tvorba je natolik líbivá, že se těžko najde někdo, koho by její zdobnost neupoutala. Výstava je tak příjemným zpestřením volného času skutečně pro každého,“ pokračuje Fuxa a dodává, že pro mnohé návštěvníky je navíc výstava lehkou nostalgií a vzpomínkou na doby, kdy málokterá domácnost našeho dětství nebyla vyzdobena alespoň kalendářem z pera Alfonse Muchy.

Ostatně tak tomu může být i dnes, ovšem v mnohem vyšší kvalitě. V prostorách výstavy najdou návštěvníci také obchod, odkud si mohou odnést kousek svého Muchy domů. Ať již v podobě špičkových reprodukcí originálních plakátů, hedvábných šátků či šál, porcelánu nebo limitované sérii šampaňského Moët & Chandon.

Výstava je otevřena denně od pondělí do neděle od 10 do 19 hodin a vstupenky je možné koupit buď na místě v pokladně Obecního domu nebo prostřednictvím prodejní sítě Ticketmaster. Návštěvu není potřeba předem žádným způsobem rezervovat.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.