Semafor rizikových okresů: Už teď varovně svítí Praha!

Stejný problém, ale rozdílná hygienická opatření kraj od kraje. A ještě zaváděná různě rychle! Trochu jistot by mohl vnést semafor rizikových okresů, díky němuž by se lidé aspoň trochu mohli připravit na to, co je čeká. Ten začne ukazovat od příštího týdne.
Letošní březen – zavřely se školy, obchody, zakázaly zbytné cesty mimo domov a všude jsme nosili roušky... Taková situace by znovu nastala, pokud by se rizikové okresy v Česku rozzářily rudou barvou. Ta je nejvyšším stupněm tzv. semaforu, který včera nově představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33, za ANO). Původně plánoval, že systém bude sledovat vývoj epidemie ve 14 krajích, nově si však chce pohlídat i jednotlivé okresy. Těch je v celé zemi 76.
Číslo ještě hrozbu nedělá
„Číslo nakažených by byl jen povrchní pohled, musíme jít více do hloubky,“ vysvětlil včera ministr s tím, že jednotlivé barvy – tedy stupně rizika – umožní lidem lépe předvídat, na co by se měli připravit. A ačkoliv první mapu epidemiologické situace v jednotlivých okresech chce ministersvo zveřejnit až příští týden, už dnes by ve žlutém, tedy druhém nejvyšším stupni, svítila jen Praha. Zezelenaly by však ještě některé okresy Moravskoslezského a Středočeského kraje a také Jihlavska.
Práce pro MUDr.
Jak Vojtěch, tak i epidemiologové ujišťují, že i přes nárůst odhalených případů situace v Česku plošně zůstává dobrá. „Drtivá většina diagnostikovaných, 95 procent z nich, má velmi mírné příznaky,“ ujišťoval včera šéf Ústavu pro zdravotnické informace a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Podle něj se budou data za jednotlivé okresy vyhodnocovat denně, po týdnu se pak připraví stupně pohotovosti. A šéf ÚZIS ujistil, že na to dohlédnou odborníci. „Musí to dělat někdo s titulem MUDr., nemůže to dělat někdo od počítače,“ řekl.
Bílá barva – nulové nebo zanedbatelné riziko
CO MŮŽOU ÚŘADY NAŘÍDIT ČI ZAVÉST?
• Opatření na hranicích při vstupu i výjezdu
• Omezit mezinárodní dopravu i cestování Čechů z/do zahraničí.
Zelená barva – výskyt nákazy bez komunitního přenosu
CO MŮŽOU ÚŘADY NAŘÍDIT ČI ZAVÉST?
• V případě příznaků akutního respiračního onemocnění doporučit lidem zůstat doma
• U rizikových skupin obyvatel doporučit omezení návštěv prostor, kde je hodně lidí, i nošení roušek
Žlutá barva – počínající komunitní přenos
CO MŮŽOU ÚŘADY NAŘÍDIT ČI ZAVÉST?
• Zakrývání úst a nosu v prostředcích veřejné dopravy, na hromadných akcích, u poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a v uzavřených veřejných prostorech (např. nákupních centrech)
• Omezit počet účastníků hromadných akcí
• Omezit otevírací doby hospod i restaurací
• Zakázat návštěvy v nemocnicích a pečovatelských zařízeních
• Zaměstnavatelé by měli zvážit zavedení dezinfekce, roušek, ale i upravit pracovní režim (home office apod.)
Červená barva – narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos
CO MŮŽOU ÚŘADY NAŘÍDIT ČI ZAVÉST?
• Vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi
• Omezit cesty ven na nezbytné minimum • Používat roušky, štíty, rukavice apod.
• Omezit shromažďování, nebo dokonce zakázat pořádání bohoslužeb či sportovních akcí. • Omezit výuku ve školách
Pozn: základní jednotkou pro hodnocení situace je okres, semafor lze ale aplikovat i na více okresů, kraje či celou republiku.
Jak jsme na tom?
• Celkový počet diagnostikovaných případů: 3609
•Počet vyléčených: 2681
•Počet zemřelých: 25
•Počet nově hospitalizovaných: 180
•Počet hospitalizovaných s těžkým průběhem: 29 Zdroj: ÚZIS
Pozn: období od 29. 6. – 25 .7. 2020
Babiš: Šéf chytré karantény
V čele orgánu, který bude dohlížet na projekt tzv. chytré karantény, bude stát premiér Andrej Babiš (65, ANO). Rada bude mít celkem 8 členů, vedle Babiše mezi nimi bude i ministr zdravotnictví Vojtěch i vnitra Jan Hamáček (41, ČSSD). Včera to schválila vláda. Premiér i vicepremiér se o víkendu nechali slyšet, že projekt pod Vojtěchovým vedením nefunguje, jak má, a navrhovali, aby jej převzala armáda.
Vláda o odměnách zdravotníků
Na odměny pro zdravotníky v době epidemie by mělo jít přes 11 miliard korun. Původně měli všichni zdravotničtí pracovníci, kteří pracovali v nemocnicích v období od 1. března do 31. května obdržet mimořádně 30 tisíc korun, částka pak byla snížena na 25 tisíc. Bonus ve výši 10 tisíc by pak měl obdržet nezdravotnický personál nemocnic. Odměny včera schválil kabinet.
Maláčová: Trvalý kurzarbeit
Nejen pro případ současné epidemie, ale i pro další podobné situace chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (38, ČSSD) zavést trvalý kurzarbeit. Systém, kterým se Česko inspirovalo v sousedním Německu a jehož smyslem je zabránit propouštění zaměstnanců, se podle Maláčové osvědčil. „Díky Antiviru (programu na podporu zaměstnanosti – pozn. red.) jsme zachránili 736 tisíc pracovních míst. Cílená podpora je levnější, než kdyby lidé přišli o práci a dostávali podporu v nezaměstnanosti,“ řekla včera Maláčová. Návrh trvalého kurzarbeitu, který by stát spouštěl jen v krizových situacích, chtěla projednat na koaliční úrovni.