ROZSÁHLÝ PRŮZKUM MEZI ČECHY: Jak letos trávíme dovolenou

Možná obavy o budoucnost či nedostatek volna z práce nutí mnohé Čechy ořezat plánované výdaje na letošní dovolenou. Tu si podle nových průzkumů odepře sice málokdo, stráví ji však nejčastěji výlety a pobyty v tuzemsku. A místní by se měli připravit na nápor turistů zejména v Jihočeském kraji!
Bylo by super, kdyby Češi utráceli co nejvíce peněz letos doma, protože tím podle Andreje Babiše (65, ANO) podpoříme sami sebe. „I když samozřejmě chápu, že se po té dlouhé karanténě těší k moři. Já nikomu nechci doporučovat, je to na nich. Ať jedou...“ řekl premiér nedávno Aha!. A podle dvou průzkumů státní instituce Czechtourism a agentury STEM/MARK to vypadá, že jej Češi vesměs berou za slovo. Dovolenou nebo výlet v tuzemsku plánuje devět z deseti Čechů. Jaká jsou další hlavní zjištění?
Praha bez turistů
Mezi nejpreferovanější destinace, kam letos turisté zamíří, shodně patří Jihočeský kraj proslulý svými, památkami, přírodními krásami a možností různých turistických a kulturních aktivit. Naopak nezájem z pohledu turistů je o Prahu a její okolí a také o Plzeňsko. Důvod? Chceme totiž hlavně ven z města do přírody. Naše dovolená by měla mít především poznávací charakter, přes 20 procent lidí ji ale chce trávit u vody nebo jinak aktivně. Jen dvě pětiny Čechů se podle STEM/MARK chystají do zahraničí.
Kolik za to?
Tohle celé nesmí moc stát. Předpokládaná útrata za hlavní dovolenou se podle agentury pohybuje nejčastěji od pěti do deseti tisíc na osobu (přes 42 %). Pětina pak může vydat maximálně 5 tisíc korun, naopak třetina Čechů si připlatí, avšak také ne moc: za každého dovolenkáře nejvíce 20 tisíc. Podle agentury Czechtourism plánují úspornou dovolenou hlavně mladí lidé do 29 let. Také podle Czechtourism jsou Češi ochotni utratit na dovolené nejvýš sedm stovek za osobu a den.
Méně optimismu
Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací si ale myslí, že oba průzkumy jsou možná až moc optimistické. Spousta lidí podle něj letos na dovolenou nepojede ani v tuzemsku. „Mnoho lidí si muselo vybrat dovolenou během karantény, někteří přišli o práci nebo se jim snížily příjmy, takže co budou škrtat první, je cestování,“ řekl Aha! Stárek. Ani hoteliéry tak prý žádné žně nečekají. „Třeba Beskydy, Lipensko a další místa budou jistě plná, ale určitě nebudou obsazena tak jako loni,“ dodal.
Hlavy vždy složí
Právě v hotelech Češi letos nejčastěji plánují ubytování (44 %), s odstupem následují kempy a pronájmy dovolenkových chat. Podle asociace by neměl být problém, mimopražské hotely a ubytovny totiž očekávají, že během července a srpna budou vytíženy maximálně z poloviny. Během září a října pak prý obsazenost klesne maximálně na 30 procent. A v Praze pak budou, kvůli výpadku zahraničních hostů, kterých je obvykle přes 60 procent, ztráty ještě citelnější.
Cizince nezastoupí
Chybět budou u nás podle Stárka tradiční návštěvníci z Nizozemska a Německa, Češi tak ani při největší snaze výpadky v cestovním ruchu za cizince nedorovnají. „Podle našich průzkumů by totiž na to museli mít šest týdnů dovolené a utratit každý nejméně 25 tisíc,“ uzavřel Stárek. A iluze si nedělá ani Czechtourism. „Velkou část příjezdového cestovního ruchu tvoří i jednodenní výletníci, kteří míří do příhraničních regionů – těch letos také ubude,“ sdělila agentura Aha!. Podle ní epidemie a opatření mají i dopady na další lukrativní klientelu ze zahraničí, a to účastníky různých konferencí.