Skutečné fotky z policejních trezorů -Takhle vám v Česku ukradnou auto

PRAHA – Ve zločinu soustředěném kolem motorových vozidel, ať už jde o krádeže či podvody, se v Česku točí tolik peněz, že ho někteří kriminalisté považují za výnosnější než obchod s drogami. Jen letos od ledna do konce července zmizelo 11 273 aut a 29 526 jich bylo vykradeno. Škody přesahují 2,2 miliardy korun!
„V první řadě je problém zjistit, co je pojistný podvod, a co je skutečně krádež,“ říká vedoucí osmého oddělení obecné kriminality Policie Praha I. Pavel Just. Neustále přibývá lidí, kteří si koupí vrak, pojistí ho, nechají ho sešrotovat a nahlásí krádež. Od pojišťovny pak chtějí zaplatit škodu. „Když tyto případy oddělíme, zjistíme, že krádeží aut zase tolik není. U drahých vozů, které se ztratí, je to určitě půlka případů,“ míní Just.
Velkým pomocníkem při objasňování nejen skutečných krádeží, ale i podvodů, je kamerový systém. „Centra větších měst jsou jím doslova prošpikovaná. Podle kamer zjistíme, že pohřešovaný vůz v této ulici vůbec nebyl,“ dodává detektiv.
Skutečné krádeže mají na svědomí jak obyčejní zlodějíčci, kteří potřebují třeba dvě stovky na drogy, tak i organizované skupiny. Kvalitní auto dnes už těžko ukradne obyčejný pobuda. „U nových aut nestačí rozlomit zámek, spojit dva drátky a odjet. Pachatelé musejí mít software, který jim pomůže nastartovat, používají notebooky s diagnostikou překódování. Takové zařízení stojí desítky tisíc korun, na některá auta i 200 tisíc korun,“ dodává kriminalista.
Přesto bývá řada podvodníků a zlodějů dopadena. Za prvních sedm měsíců roku 2007 kriminalisté objasnili 13,44 % krádeží aut a 7,20 % krádeží věcí z nich.
● Kde se nejvíc krade?
Jsou to hlavně velká města, kde se zloději mohou skrýt v provozu. Vytipované ulice nemají. Jedni jdou do ulic jako jiní do práce. Brouzdají v autech nebo pěšky městem a hledají vhodnou příležitost. Někteří ani nehledají, prostě jim něco padne do oka, vyrazí okno, vezmou si to a prodají za stovku. V Praze je situace nejhorší kolem Hradu, na nábřeží, v centru Prahy, v Holešovicích kolem tržnice, zejména v Jankovcově ulici.
● Které značky nejčastěji mizí?
Vozy značek VW Group a Škoda, protože je o ně největší zájem. Naopak klidní mohou být majitelé asijských značek, například Hyundai nebo Daewoo.
Jak se zloději dostávají do aut?
-
Rozbité okno
Zloděj rozbije okno a z auta vykrade, co vidí. Obvykle se nezdržuje s otevíráním kufru. Otevře palubní desku a z ní vezme, vše co najde. -
Stržený zámek
Zloděj do zámku vrazí šroubovák, zámek strhne a má otevřeno. Šetrnější způsob je vyháčkování provázkem. Trvá jen 15 vteřin. -
Tlak vzduchu
Používá se u aut s centrálním zamykáním. Kus tenisového míčku se přitlačí na zámek, tlak vzduchu ho strhne. U nás se používá jen ojediněle. -
Elektronika
Používají se i notebooky a speciální klíče. Centrální zamykání oklamou tím, že zničí zámek u kufru. Když ho rozbijí, auto se jim celé otevře.
11.10.2007