Duševní hygiena: 6 rad, jak se nezbláznit v době krize!

Opatření, týkající se koronaviru, se sice pomalu rozvolňují, ale epidemie kromě nakažených postihla i ostatní. Jak dostat psychiku do normálu a jak reagovat v čase krize?
- Nepoddat se - Je nezdravé zapouzdřit se v nouzovém stavu a počítat s tím, že bude trvat navždy. Nic netrvá věčně a rezignace všechny negativní jevy krize ještě zhorší.
2. Neutíkat
Kouření, pití alkoholu, únik do počítačových her, všechno to znamenají pro člověka ve stresu riziko. Útěk nevede k úlevě od stresu a bolesti, ale naopak ji přidává, vede k depresím či zvýšené agresivitě a emočnímu vypětí.
3. Držet spolu
Významným faktorem ovlivňujícím schopnost jedince odolávat stresu a udržet si mentální zdraví je rodina. Stabilní rodina má větší šance čelit krizi psychicky i materiálně, může podržet ty, kdo jsou v složité situaci. Vzájemná pospolitost pomůže překonat zátěžové období. Nezapomínejte ani na rodinné zvyky a dodržujte je, třeba v omezené formě.
4. Přizpůsobit se
Mějte plán, denní rozvrh, který vám rozčlení den a nedovolí vám upadnout do apatie. I pokud jste například přišli o práci, nastavte si pevné hodiny, kdy budete hledat nové místo, čas na fyzickou aktivitu a čas na odpočinek.
5. Udržovat kontakt
Pokud pracujete z domova, udržujte kontakt s kolegy, volejte si, pište. Zrovna tak, pokud jde o rodinu, neztrácejte zájem, neschovávejte se ve své bublině. Nikdo nejsme ostrov a fungující vazby zvyšují pocit jistoty a celkovou pohodu.
6. Je čas na změnu?
I nepříjemná a stresující změna poměrů může být novým začátkem něčeho pozitivního, tím postrčením, bez kterého byste se neodhodlali hledat nové cíle. Krize často ukončí nefunkční vztahy, dává prostor si uvědomit, s kým opravdu nechcete být, co opravdu nechcete dělat, k čemu už se nechcete vracet. Pokud jste tedy dlouhodobě nespokojeni s určitými jevy ve vašem životě, nezahoďte šanci změnit je v situaci, kdy jsou věci v pohybu.