Jak rozhýbat kolo po zimě

Krásné počasí se hlásí o slovo. Jenže boj s virem nám zavřel všechna sportoviště. Co s tím? Vytáhněte ze sklepa nebo půdy kolo a vyrazte na něm do práce či na nákup.
Jízda na kole má hned několik výhod. Asi nejdůležitější je ta, že se vyhnete davům lidí na zastávkách a v hromadné dopravě. A zároveň si trochu protáhnete tělo. Aha! vám přináší návod, jak dát kolo do kupy v pěti krocích.
Důkladně ho očistěte
Čisté kolo nejen lépe vypadá, ale jednotlivé komponenty i lépe pracují, když je nebrzdí nános špíny. Ideálně vám poslouží kýbl teplé vody se saponátem, hadr a na nejmenší detaily starý kartáček na zuby. Tlakovému čističi se raději vyhněte. Vysoký tlak by mohl dostat vodu i tam, kde ji mít nechcete. Třeba uvnitř ložisek.
Vyzkoušejte převody
Postavte kolo na sedlo a řidítka, roztočte šlapky rukou a vyzkoušejte přehazovačku. Převody musí jít hladce. Drobné nastavení zvládnete za pomoci kolečka hned za měničem na řidítkách.
Zkontrolujte kola
Nafoukněte pořádně pneumatiky a zkontrolujte, zda nejsou sjeté, nejsou na nich praskliny či vám neuniká duše. Poškozené části opravte, nebo raději vyměňte. Není nic potupnějšího než kolo z první projížďky tlačit domů.
Naolejujte vše, co se hýbe
Vše, co se na kole hýbe, potřebuje většinou namazat – olejem či sprejem. Vyjma ložisek, která jsou uzavřená. Naolejujte nejen řetěz a mechanismus přehazovačky, ale trochu silikonového oleje můžete nastříkat i do bovdenů, které vedou brzdová a řadicí lanka.
Prověřte brzdy
Brzdy by se neměly dotýkat ráfku, když pootočíte kolem. Na druhou stranu musí kolo zastavit, když potřebujete. Nastavují se malým kolečkem hned za brzdovou páčkou. Zkontrolujte lanka a lanovody od řidítek až k brzdám a prozkoumejte opotřebení brzdových špalíků či destiček.
Místo roušky šálu
Při běžné jízdě na kole téměř nemáte šanci virus chytit. Zároveň, kdybyste měli roušku, bude hned vlhká dechem a nefunkční. Proto je nejlepší řidší šála-válec nebo speciální respirátor pro cyklisty, který je na zvýšené dýchání zkonstruován.