Mladá pacientka v ohrožení života: Napojená na umělou plíci

Teprve šestatřicetiletá maminka dvouletého dítěte trpí těžkou plicní hypertenzí a do pražské všeobecné fakultní nemocnice byla přijata ve velmi vážném stavu. Masivně chrlila krev z plic a selhávalo jí srdce.
Žena kvůli své vážné nemoci čeká na transplantaci plic. Když se její zdravotní stav velice zhoršil a hrozilo, že se transplantace nedočká, připojili lékaři na »umělouplíci. Tato operace se zatím uskutečnila jen na pěti pracovištích na světě a unikátnímu výkonu nyní asistovali i zahraniční odborníci.
Plíce na hrudníku
„Pacientce jsme implantovali unikátní bypass, který obchází její plíce. Umožnili jsme jí žít s mimotělní plící pověšenou na hrudníku, aby její tělo mělo určitý čas se zotavit a připravit na budoucí transplantaci plic, která je její jedinou perspektivou,“ uvedl doc. MUDr. Martin Balík z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF UK.
Tělní obchvat
Metoda nahrazuje relativně jednoduchým a zároveň geniálním způsobem funkci plic, a to i na dlouhou dobu. „Princip operace spočívá ve vytvoření obchvatu mezi hlavní plicní tepnou, která vede krev ze srdce do plic, a levou síní, kam za normálních okolností přitéká okysličená krev z plic. Obchvat tedy vede mimo tělo a plíce a je do něj vložen přístroj, který okysličuje krev a současně ji zbavuje kysličníku uhličitého. Nahrazuje tak zkrátka plíce,“ vysvětlil operatér prof. MUDr. Jaroslav Lindner, přednosta II. chirurgické kliniky – kardiovaskulární chirurgie VFN a 1. LF UK.
Šance na život
Plíce mladé pacientky jsou nyní těžkou plicní hypertenzí natolik poškozeny, že se jimi krev neprotlačí. Bez umělé plíce by už nežila. S novou metodou má ale šanci na transplantaci a další život.